[fot. Adam Zakrzewski] fot. Adam Zakrzewski

Pierwszy dzień konferencji NKN

2016-11-24

Pierwszy dzień odbywającej się na UMK konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki poświęcony był spotkaniom zamkniętym zespołów roboczych. Tego dnia odbyły się również otwarta debata oksfordzka dla studentów i dyskusja panelowa Instytutu Książki.

24 i 25 listopada 2016 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się konferencja programowa Narodowego Kongresu Nauki pt. „Rozwój humanistyki. Co i jak zmieniać w naukach społecznych i humanistycznych w Polsce?”. Była to już druga z konferencji programowych przygotowujących Narodowy Kongres Nauki zaplanowany na wrzesień 2017 roku.

Wszystkie siedem paneli, które odbyły się 24 listopada, koordynowali naukowcy z UMK:

1. "Jak ewaluować NSH w Polsce?" Koordynator: dr Rafał Toczko (Wydział Filologiczny UMK);
  2. "Aplikacyjność NSH. O ekspertyzie w NSH i o relacjach NSH z rynkiem i instytucjami publicznymi". Koordynator: dr Piotr Stankiewicz (Wydział Humanistyczny UMK);
  3. "Doskonałość badawcza i dydaktyczna w NSH". Koordynator: prof. dr hab. Tomasz Kupś (Wydział  Humanistyczny UMK);
  4. "System grantowy dla NSH – dysfunkcje i możliwości". Koordynator: dr Julia Kapelańska-Pręgowska (Wydział  Prawa i Administracji UMK);
  5. "System publikacji i publikowanie w NSH" – w poszukiwaniu porównywalności. Koordynator: dr Joanna Piechowiak-Lamparska (Wydział Politologii i Stosunków Międzynarodowych UMK)
  6. "Ścieżki kariery młodych badaczy w NSH". Koordynator: dr hab. Marcin Pawlak (Wydział Nauk Historycznych UMK;
  7. "Warsztat studencki: szanse i bariery w studiowaniu NSH w Polsce". Koordynator: mgr Martyna Hoffman (Wydział Humanistyczny UMK).

Pierwszego dnia konferencji o godz. 14.00 na Wydziale Humanistycznym UMK odbyła się otwarta debata oksfordzka pt. „Postęp technologiczny, który nie idzie w parze z refleksją humanistyczną, to większe zagrożenie niż szansa”. Debatę poprowadził Paweł Nowak, Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców. Celem debaty było zaprezentowanie tej formy dyskusji jako uniwersalnego narzędzia dydaktycznego, mogącego służyć w pracy edukacyjnej.

Również w czwartek o godz. 18.30 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu odbyła się dyskusja panelowa Instytutu Książki pt. „Klasyka literacka dzisiaj – zbędny balast czy konieczny fundament?”. W dyskusji udział wzięli m. in. Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki; prof. Beata Obsulewicz-Niewińska (KUL), Dyrektor Ośrodka Badań nad Twórczością Cypriana Norwida; dr hab. Andrzej Waśko (UJ) koordynator sekcji „Edukacja, młode pokolenie, sport” w Narodowej Radzie Rozwoju powołanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę; prof. UAM Wiesław Ratajczak (UAM) Kierownik Pracowni Badań nad Tradycją Europejską w Instytucie Filologii Polskiej UAM oraz dr Edyta Gracz-Chmura, nauczyciel języka polskiego w II LO im. M. Kopernika w Mielcu.

Na stronie internetowej MNiSW dostępne są także program konferencji oraz informacje logistyczne

Galeria zdjęć

[fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]  [fot. Adam Zakrzewski]