Wiadomości

Charytatywnie dla Marty Szwonder

2016-11-16

10 grudnia odbędzie się XV Uniwersytecki Koncert Charytatywny „Zawsze Razem”. Podczas tegorocznej edycji, dedykowanej absolwentce i studentce UMK Marcie Szwonder, wystąpi Tomek Lipiński z zespołem.

Marta Szwonder ma 28 lat, jest studentką Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK oraz absolwentką dwóch kierunków studiów prowadzonych przez Wydział Filologiczny UMK i dwóch studiów podyplomowych. Nieprzeciętne sukcesy w kształceniu osiągnęła, przemierzając niezwykle trudną drogę życia. Urodziła się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Przeszła w Polsce 14 bardzo poważnych operacji chirurgicznych, warunkujących samodzielne chodzenie. Po jednej z ostatnich lekarze uznali, iż Marta nie będzie mogła poruszać się o własnych siłach. W poszukiwaniach ratunku trafiła do Paley Advanced Limb Lengthening Institute w West Palm Beach na Florydzie. Tamtejsi lekarze dostrzegli szansę i zaoferowali leczenie. Niestety – Narodowy Fundusz Zdrowia, kierując się opinią zespołu ekspertów, odmówił finansowania zabiegu. Gdy wydawało się, że koszt leczenia w USA będzie barierą nie do przebycia, z pomocą przyszli dobrzy ludzie. Udało się zebrać środki, Marta wyjechała na Florydę. Zakładano jedną operację, ale na miejscu okazało się, że niezbędne będą aż trzy zabiegi – skomplikowane rekonstrukcje kości nóg i kręgosłupa, a także długa rehabilitacja (Marta nie chodziła sześć lat). Po przeprowadzeniu operacji stało się coś, czego nikt nie przewidział – już przed wylotem do Polski pacjentka zaczęła chodzić, wzbudzają podziw lekarzy i personelu medycznego.

Pozostały jednak niespłacone zobowiązania oraz wysokie koszty rehabilitacji i dalszej terapii. Nie będzie można uregulować ich i ponieść przyszłych kosztów bez pomocy.  

Koncert, z którego dochód zostanie przeznaczony na leczenie Marty Szwonder, rozpocznie się 10 grudnia o godz. 18:00 w Auli UMK.

Bilety w cenie 50 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) są do nabycia w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” (ul. Gagarina 37a) oraz w sklepie „Pamiątki przy Flisaku” (Rynek Staromiejski 1).

Wydarzeniu będzie towarzyszyć aukcja charytatywna