Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Grant dla biblioteki

2016-07-05

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego prawie 600 tys. zł na realizację trzech ważnych zadań z zakresu upowszechnienia nauki.

Dofinansowanie przyznano w ramach działalności upowszechniającej naukę (DUN), czyli realizacji zadań wspierających rozwój polskiej nauki przez upowszechnianie, promocję i popularyzację wyników działalności badawczo-rozwojowej, innowacyjnej i wynalazczej, a także zadań związanych z utrzymaniem zasobów o dużym znaczeniu dla nauki i jej dziedzictwa.

Grant w wysokości 587.820 zł realizowany będzie w latach 2016-2017.

Zadania realizowane przez Bibliotekę Uniwersytecką obejmują:

  • retrokonwersję opisów z tradycyjnego katalogu czasopism Biblioteki UMK do katalogu komputerowego i zintegrowanego systemu bibliotecznego HORIZON. Retrokonwersja ma na celu przyspieszenie procesu scalania katalogów i jak najszybszego przeniesienia danych z katalogu tradycyjnego do katalogu komputerowego, dostępnego online. Ma to ułatwić czytelnikom Biblioteki Uniwersyteckiej dostęp do informacji o zasobie czasopism i uproszczenie ich zamawiania do czytelń, a czytelnikom spoza biblioteki zdalne zamawianie kopii. Do bazy HORIZON wprowadzono ok. 317 tys. opisów woluminów czasopism, co stanowi ponad 50% zasobu Biblioteki Uniwersyteckiej.
  • mapy pomorskie online. Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu i Wydział Nauk o Ziemi UMK posiadają w swoich zbiorach cenne przedwojenne, polskie i niemieckie mapy topograficzne z terenów Pomorza. Mapy zostaną zdigitalizowane i opublikowane na dedykowanej platformie informatycznej zbudowanej na Uniwersytecie Wrocławskim, z którym Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu współpracuje od lat. Oprogramowanie jest powiązane z Google Maps i pozwala w prosty sposób powiązać miejsce na mapie z zasobem cyfrowym.
  • repozytorium surowych danych astronomicznych online. Utworzone w 1947 roku Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach pod Toruniem zgromadziło około 12 tysięcy historycznych klisz zawierających wyniki obserwacji astronomicznych utrwalonych na materiałach światłoczułych (na płytach szklanych oraz kliszach celuloidowych). Efektem końcowym będzie otwarta kompletna baza danych fotometrycznych i spektroskopowych wszystkich materiałów obserwacyjnych zgromadzonych w oparciu o obserwacje wykonane w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach pod Toruniem. Utworzona baza danych obserwacyjnych umieszczona zostanie na nowym, dedykowanym serwerze danych zarządzanym w Centrum Astronomii UMK, a współdzielonym w ramach projektów PL-Grid+ i międzynarodowego konsorcjum Wirtualnych Obserwatoriów.