Prof. Wojciech Kosiedowski odbiera gratulacje z rąk zastępcy prezydenta Torunia Zbigniewa Rasielewskiego [fot. Anna Bielawiec-Osińska]

fot. Anna Bielawiec-Osińska

Konferencja z jubileuszem

2016-06-17

17 i 18 czerwca na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja z cyklu "Rozwój Regionalny". Towarzyszyła jej uroczystość jubileuszu 70. urodzin oraz 45-lecia pracy naukowej prof. zw. dr hab. dr h.c. Wojciecha Kosiedowskiego.

Temat tegorocznej konferencji to "Regiony Europy Środkowej i Wschodniej wobec wyzwań rozwoju inteligentnego, zrównoważonego i inkluzywnego". Sesję zorganizowały Centrum Badań Europy Środkowej i Wschodniej i Katedra Integracji Europejskiej i Studiów Regionalnych Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Program konferencji

Prof. zw. dr hab. Wojciech Kosiedowski od początku swojej kariery akademickiej jest związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. W bieżącym roku mija 45 rok jego nieprzerwanej pracy w tej Uczelni. W 1979 r. obronił w Akademii Ekonomicznej w Krakowie dysertację doktorską na temat "Czynniki i potencjał lokalizacji przemysłu w regionie (metoda i pomiar)". Praca ta otrzymała nagrodę Wojewody Toruńskiego i została opublikowana jako monografia naukowa. W latach 1983/1984 i 1985 - 1988 jako stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadził w Wydziale Geografii Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M. W. Łomonosowa badania w zakresie regionalizacji ekonomicznej. W tym okresie wielokrotnie występował z wykładami i referatami w różnych uczelniach i instytutach Moskwy, Leningradu , Tbilisi, Taszkientu, Irkucka i innych ośrodków byłego ZSRR. Po powrocie opracował monografię pt. "Gospodarka przestrzenna i studia regionalne w ZSRR", na podstawie której otrzymał w 1992 r. w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. W 1993 r. został powołany na stanowisko profesora U MK , w 1998 r. objął funkcję kierownika Katedry Polityki Ekonomicznej (obecnie Katedra Integracji Europejskiej i Studiów Regionalnych), którą pełni do dzisiaj. Od 2010 r. jest jednocześnie kierownikiem Centrum Badań Europy Środkowej i Wschodniej. W 2010 r. otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Profesor prowadził badania naukowe i wykłady w wielu uczelniach zagranicznych. Był profesorem - gościem uniwersytetów w Wilnie , Rydze, Tallinie, Ałmaty , Mińsku, Hamburgu, Rostocku, Perejasławlu Chmielnickim (Ukraina) i in. Przez kilka lat równolegle z pracą w UMK pełnił obowiązki profesor a ekonomii w Uniwersytecie w Daugavpils (Łotwa). Zainteresowania naukowe Jubilata dotyczą dwóch głównych kierunków: polityki makroekonomicznej i regionalnej oraz rozwoju gospodarczego Europy Środkowej i Wschodniej. Opublikował w sumie 26 monografii ( ostatnio m.in. wysoko cenioną książkę "Współczesna Białoruś: społeczeństwo i gospodarka czasu przemian") oraz około 320 innych prac o charakterze naukowym, z których ponad 80 ukazało się za granicą. Jest członkiem kilku polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, zasiada w kolegiach i radach redakcyjnych ponad dziesięciu periodyków naukowych, głównie zagranicznych . Z powodzeniem pełni także funkcje eksperta w kraju i za granicą. Dzięki tym osiągnięciom zyskał pozycję wybitnego znawcy przemian zachodzących w państwach i regionach Europy Środkowej i Wschodniej. Posiada liczne odznaczenia i wyróżnienia polskie i zagraniczne , w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a także tytuły : doktora honoris causa Uniwersytetu w Daugavpils (Łotwa) i profesora honorowego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Perejasławlu Chmielnickim (Ukraina).