[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Z certyfikatami Fortinet

2016-06-17

Sześciu studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu uzyskało certyfikaty obsługi rozwiązań sieci bezprzewodowych firmy Fortinet - światowego lidera w dziedzinie zaawansowanych cyberzabezpieczeń.

Przyznanie certyfikatów jest częścią współpracy firmy i uczelni, której celem jest wspieranie kształcenia nowych specjalistów z dziedziny sieci bezprzewodowych.

Dzięki znajdującemu się na Wydziale specjalnemu laboratorium wyposażonemu w sprzęt i oprogramowanie użyczone przez Fortinet, studenci mogą zgłębiać tajniki działania sieci bezprzewodowych. Studenci, którzy ukończyli dedykowane zajęcia prowadzone na kierunku informatyka stosowana, otrzymali certyfikaty potwierdzające znajomość instalacji i konfiguracji sieci bezprzewodowych, wykorzystujących kontrolery i punkty dostępowe dostarczone przez Fortinet.

- Dzięki tej współpracy mamy możliwość zaznajamiania studentów z najnowszymi technologiami stosowanymi w sieciach bezprzewodowych - mówi dr hab. Jacek Kobus, adiunkt na WFAiIS UMK. Studenci cenią sobie zajęcia laboratoryjne, podczas których mogą poszerzać swoją wiedzę teoretyczną rozwiązując praktyczne problemy dotyczące budowy i funkcjonowania sieci bezprzewodowych - tych budowanych w oparciu o typowe autonomiczne punkty dostępowe, a także tych z wykorzystaniem urządzeń firmy Fortinet. Dla Wydziału, który prowadzi studia na kierunku informatyka stosowana od ośmiu lat, laboratorium i prowadzone w nim zajęcia są szczególnie cenne, ponieważ są elementem bliskiego kontaktu naszych studentów z najnowszymi rozwiązaniami.

W laboratorium dostępnych jest m. in. dziesięć niezależnych stanowisk wyposażonych w wirtualne kontrolery, system umożliwiający zarządzenia wieloma wirtualnymi kontrolerami oraz szesnaście punktów dostępowych. Rozwiązania Fortinet pozwalają realizować dostęp bezprzewodowy w ramach unikatowej technologii wirtualnej komórki, która jest także omawiana w ramach zajęć. Produkty z rodziny Wi-Fi są też częścią kompleksowej platformy zabezpieczeń Fortinet Security Fabric.

Fortinet oraz WFAiIS UMK mają w planach poszerzenie współpracy dydaktycznej.

- Na rynku rośnie popyt na specjalistów z wszystkich dziedzin informatyki, w tym na osoby zajmujące się budową bezpiecznych i wydajnych sieci. Wymagania względem bezprzewodowego dostępu do Internetu również rosną bardzo szybko, dlatego inżynierowie zajmujący się tym konkretnym obszarem będą bardzo potrzebni. Chcemy aktywnie uczestniczyć w kształceniu nowych kadr i wspieraniu uzdolnionych studentów, stąd nasza współpraca z WFAiIS UMK, którą będziemy rozwijać - wyjaśnia Mariusz Rzepka, dyrektor Fortinet na Polskę, Ukrainę i Białoruś.