Dr Katharina Boguslawski [fot. Andrzej Romański]

Dr Katharina Boguslawski

fot. Andrzej Romański

Ze stypendium Skłodowskiej-Curie

2016-02-05

Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowship dla badaczki z UMK. Laureatką prestiżowego grantu została dr Katharina Boguslawski z Wydziału Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej.

Stypendium indywidualne Marie Skłodowskiej-Curie to niezwykle prestiżowe wyróżnienie dla badaczy, przyznawane przez Komisję Europejską i finansowane w ramach programu Horyzont 2020. Dr Katharina Boguslawski dzięki grantowi o wartości ponad 140 tys. euro będzie rozwijać nowe metody chemii kwantowej z przeznaczeniem do chemii aktynowców. Jej badania mają na celu głębsze poznanie i zrozumienie chemii aktynowców, co w konsekwencji ma się przyczynić do ulepszenia procesu segregacji i separacji odpadów radioaktywnych. Projekt będzie realizowany na Wydziale Chemii UMK pod opieką dr. Dariusza Kędziery.

Przypomnijmy, że to kolejny w ostatnim czasie duży sukces dr Boguslawski. W styczniu 2016 r. badaczka z UMK znalazła się wśród laureatów grantu SONATA BIS, przyznawanego przez Narodowe Centrum Nauki . Badania dr Boguslawski zyskały dofinansowanie o wartości ponad 1,5 mln zł.

Dr Katharina Boguslawski (ur. 29 marca 1986 r. w Bydgoszczy) - doktor nauk ścisłych (Dr Sc. ETH Zurich), chemik kwantowy, autor ponad 20 publikacji w renomowanych czasopismach naukowych. Studia magisterskie i doktorskie ukończyła na Politechnice Federalnej w Zurychu (ETH Zurich). Pracę doktorską zatytułowaną "Dissecting the Quantum Chemical Spin State Problem: Entropy Measures, Matrix Product States and Reconstruction Algorithms" obroniła w październiku 2012 r. Do czerwca 2013 r., pracowała jako postdoc na Politechnice Federalnej w Zurichu, po czym wyjechała na staż postdoktorski do Kanady (McMaster University). Od października 2015 r. pracuje na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK pod opieką prof. Ireneusza Grabowskiego. Strona dr Boguslawski

Dr Dariusz Kędziera jest absolwentem Wydziału Chemii UMK (magisterium: 2001, doktorat: 2007). Staż postdoktorski odbył w Instytucie Fizyki Teoretycznej UW u prof. Krzysztofa Pachuckiego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z chemią kwantową, głównie w metodach relatywistycznej chemii kwantowej i metodach uwzględniania korelacji elektronowej. W dziedzinach tych współpracuje z różnymi ośrodkami w kraju i za granicą (m. in. z prof. Ludwikiem Adamowiczem z UA w Arizonie, dr. Mariuszem Puchalskim z UAM w Poznaniu), a także naukowcami naszego Uniwersytetu: dr hab. Moniką Stanke oraz dr. hab. Piotrem Żuchowskim z Instytutu Fizyki. Ponadto zajmuje się chemią obliczeniową we współpracy z naukowcami z Wydziału Chemii: dr Anną Kaczmarek-Kędzierą, dr Martą Ziegler-Borowską i dr. Mariuszem Bosiakiem. Jest współorganizatorem Toruńskiej Szkoły Chemii Obliczeniowej oraz współautorem podręcznika "Chemia obliczeniowa w laboratorium organicznym". Obecnie jest kierownikiem grantu OPUS NCN.