Zmarł Profesor Tadeusz Grudziński

2015-12-02

W wieku 91 lat zmarł Profesor Tadeusz Grudziński, mediewista, emerytowany pracownik Wydziału Nauk Historycznych UMK, członek konspiracji wojennej i działacz opozycji antykomunistycznej.

Tadeusz Grudziński urodził się w 1924 r. w Woli Karczewskiej na Mazowszu. W czasie II wojny światowej uczęszczał na tajne komplety i zaangażował się w konspirację, był żołnierzem Armii Krajowej, a następnie II Armii Wojska Polskiego. Po wojnie ukończył studia historyczne na UMK, tu także uzyskał kolejne stopnie i tytuły naukowe, był uczniem wybitnego mediewisty, Prof. Bronisława Włodarskiego. Na toruńskim uniwersytecie pracował do przejścia na emeryturę w 1985 r. W latach 1966-1972 był dyrektorem Instytutu Historii i Archiwistyki ówczesnego Wydziału Humanistycznego. W roku 1980 zaangażował się w działalność opozycyjną, był m.in. przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" rozwiązanej wraz z wprowadzeniem stanu wojennego, stał także na czele zespołu doradców toruńskiego regionu "Solidarności".

Zajmował się historią średniowiecza, zwłaszcza dziejami politycznymi, społecznymi i kulturowymi X-XII wieku. Był autorem m.in. monografii poświęconych konfliktowi króla Bolesława Śmiałego z biskupem Stanisławem i polityce papieża Grzegorza VII wobec Europy Wschodniej.

Był ojcem prof. Przemysława Grudzińskiego, także historyka, wykładowcy uczelni amerykańskich, dyplomaty, ambasadora RP w Waszyngtonie i Helsinkach, dwukrotnego wiceministra spraw zagranicznych.

Profesor Tadeusz Grudziński zmarł 29 listopada, pogrzeb odbył się 4 grudnia.