Tak się bawi UMK

2015-10-19

W holu na parterze Biblioteki Uniwersyteckiej UMK oglądać można wystawę "UMK Świętuje". To trzecia z kolei ekspozycja zorganizowana przez BU w ramach obchodów 70-lecia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wystawę tworzy zespół dokumentów ulotnych: fotografii, filmów, druków, pamiątek. Wernisaż odbył się 20 października.

Celem wystawy jest stworzenie opowieści, której głównym bohaterem są emocje jakie towarzyszyły 70-letniej tradycji świętowania na UMK. Wystawa ma przybliżyć młodemu pokoleniu atmosferę z minionych lat, dojrzałemu zaś przywołać czar ulotnych chwil i być może u niektórych wywołać uśmiech.

Fabuła opowieści ujęta jest w sześć rozdziałów: Patrona Docenianie, Rocznic Pamiętanie, Gości Przyjmowanie, Balów Rautów Wydawanie, Żaków Świętowanie, Czaru Chwil Wspominanie. Prowadzi ona widza po zatrzymanych w kadrach - przez fotografów i operatorów kamer - emocjach, przeżyciach, myślach, nastrojach, wyrażonych gestami, mimiką, spojrzeniem. Narracja konstruowana jest obrazami a dramaturgię opowiadania tworzą komentarze i dialogi.

Autorami fotografii zaprezentowanych na wystawie są znani toruńscy fotograficy dokumentaliści m.in. Adam Czarnecki, Alina Dauksza-Wiśniewska, Bohdan Horbaczewski, Czesław Jarmusz, Piotr Kurek, Bohdan Olechnicki, A. H. Narzyński, Andrzej Romański, Remigiusz Stasiak. Pokaz filmowej składanki obejmuje produkcje: Edwarda Renka (BU), Amatorskiego Klub Filmowego "Pętla" (UMK), Polskiej Kroniki Filmowej, TV Toruń, TV UMK.

Ekspozycja, przygotowana przez kustosz Annę Klugowską z Sekcji Dokumentów Życia Społecznego oraz kustosz Hannę Sierdzińską z Oddziału Informacyjno-Bibliograficznego, będzie prezentowana do 20 grudnia. Eksponaty stanowią głównie zbiory własne UMK oraz zbiory Archiwum Państwowego w Toruniu.

Galeria zdjęć

[fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]  [fot. Andrzej Romański]