Od lewej: prof. Pikor i prof. Michorzewski.

Od lewej: prof. Pikor i prof. Michorzewski.

Nominacje profesorskie

2015-06-18

2 naukowców z UMK: prof. art. graf. Witold Michorzewski z Wydziału Sztuk Pięknych oraz ks. prof. Wojciech Pikor z Wydziału Teologicznego odebrało z rąk Prezydenta RP nominacje profesorskie.

Uroczystość tradycyjnie odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wraz z pracownikami UMK nominacje otrzymało 35 innych nauczycieli akademickich oraz pracowników nauki i sztuki. Więcej szczegółów.

Profesor sztuk plastycznych Witold Michorzewski jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom w zakresie grafiki warsztatowej uzyskał w pracowni prof. Edmunda Piotrowicza w 1973 roku. Doktoryzował się i habilitował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Na UMK w Toruniu pracuje od 2003 r. Obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Razem z dr Joanną Frydrychowicz prowadzi III Pracownię Projektowania Graficznego (galeria Pracowni).
Prof. Michorzewski był uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Belgii, Czechach, Finlandii, Słowacji, USA. Uprawiane przez niego dyscypliny sztuki to projektowanie graficzne i grafika. Zajmuje się projektowaniem plakatów i znaków graficznych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień za działalność artystyczną: m.in. I nagrody w Konkursie na plakat 12. Biennale Plakatu Polskiego, (Katowice); II nagroda w Ogólnopolskim konkursie na plakat PCK (Warszawa); II i III nagrody w Ogólnopolskim konkursie na plakat "Prezentacje Artystyczne" (Łódź); Srebrnego Medalu oraz Nagrody Fundowanej na 13. Biennale Plakatu Polskiego (Katowice); I nagrody - Plakat Roku w konkursie "Najlepszy Plakat Warszawy w 1989 roku" i wielu innych.

Ksiądz profesor nauk teologicznych Wojciech Pikor urodził w 1969 r. w Gdańsku. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. W latach 1988-1994 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. W 1994 r. uzyskał tytuł magistra na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na podstawie pracy "Miłość jako synonim nowego stworzenia w Liście do Galatów" (promotor: ks. bp prof. Jan Bernard Szlaga). Studia specjalistyczne z zakresu teologii biblijnej odbył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1994-1996). Studia na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1996-1999) zwieńczył licencjatem nauk biblijnych. Następnie kontynuował edukację na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 2001 r. obronił pracę doktorską zatytułowaną "La comunicazione profetica alla luce di Ez 2‒3" (promotor: prof. Pietro Bovati SJ) na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 2001-2003 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim, będąc równocześnie nauczycielem religii w Gimnazjum nr 1. Od 2001 r. jest wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, w którym prowadzi wykłady z egzegezy Starego Testamentu, teologii biblijnej i języka hebrajskiego. W latach 2003-2004 pełnił obowiązki prefekta studiów w tym seminarium. 1 października 2003 r. został zatrudniony w Instytucie Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II najpierw na stanowisku asystenta (2003-2004), a następnie adiunkta (2005-2011) w Katedrze Ksiąg Prorockich Starego Testamentu. Od 2009 r. pełnił obowiązki kierownika Katedry Egzegezy Ksiąg Prorockich Starego Testamentu w INB KUL. 23 czerwca 2009 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych z zakresu biblistyki na podstawie dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej "Soteriologiczna metafora wody w Księdze Izajasza". 1 października 2011 r. został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pracuje od 1 października 2014 r. w Zakładzie Egzegezy i Teologii Starego Testamentu (Katedra Biblistyki) na stanowisku profesora nadzwyczajnego.
Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Biblistów Polskich (kadencja 2013-2018), zastępcą redaktora naczelnego półrocznika biblijno-teologicznego "Verbum Vitae". Jako moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II od 2009 r. jest organizatorem konkursu biblijnego dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Jest autorem dziesięciu książek oraz ponad dziewięćdziesięciu artykułów naukowych. Wypromował trzech doktorów. Główne kierunki jego pracy badawczej to studia nad księgami prorockimi Starego Testamentu, w szczególności nad Izajaszem i Ezechielem, analiza narracyjna i retoryczna w egzegezie biblijnej oraz metoda katechezy biblijnej.