Nowi profesorowie

2015-06-10

2 naukowców z Wydziału Teologicznego UMK: ks. prof. Wojciech Cichosz oraz ks. prof. Zdzisław Pawłowski odebrało z rąk Prezydenta RP nominacje profesorskie.

Uroczystość odbyła się 9 czerwca w Warszawie. Akty nominacyjne otrzymało 69 nauczycieli akademickich oraz pracowników nauki i sztuki. Więcej szczegółów.

Ksiądz profesor nauk teologicznych Wojciech Cichosz (na zdjęciu) pełni funkcję kierownika Katedry Pedagogiki, Katolickiej Nauki Społecznej i Prawa Kanonicznego na Wydziale Teologicznym UMK.

Urodził się 20 stycznia 1968 roku w Kartuzach. W latach 1983-1987 był uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach. Po zdaniu z wyróżnieniem egzaminu dojrzałości wstąpił do Biskupiego Seminarium Duchownego w Gdańsku Oliwie, które ukończył w 1993 roku, uzyskując tytuł magistra teologii w zakresie filozofii (Papieski Wydział Teologiczny w Poznaniu). Od 1 września 1997 roku zajmował stanowisko dyrektora Gdyńskiego Liceum Katolickiego (obecnie Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II). W tym samym roku rozpoczął studia doktoranckie z pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, które ukończył w 2000 roku obroną dysertacji napisanej pod kierunkiem prof. Tomasza Szkudlarka (recenzenci: prof. Bogusław Śliwerski oraz prof. Andrzej Pawłucki), uzyskując stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki (filozofia wychowania i pedagogika ogólna). W latach 2000-2005 współpracował z Instytutem Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie alternatywnych koncepcji kształcenia oraz Ośrodkiem Badań Naukowych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gdyni. W 2003 roku podjął studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zdobywając najpierw tytuł licencjata kanonicznego (z wynikiem summa cum laude), a następnie (w 2005 roku) stopień doktora nauk teologicznych. W 2010 roku odbył kolokwium habilitacyjne na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie i uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych.

Ks. prof. Wojciech Cichosz doskonaląc swoje kwalifikacje związane z pełnionym stanowiskiem dyrektora szkoły, odbył również studia podyplomowe z zakresu Organizacji i Zarządzania Oświatą, uprawniające do zajmowania stanowisk kierowniczych w oświacie. Od 2001 roku jest ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej ds. awansu zawodowego nauczycieli, a w 2009 roku został wpisany na listę egzaminatorów egzaminu maturalnego z filozofii (OKE w Gdańsku). Od wielu lat prowadzi aktywną działalność akademicką: jest wykładowcą filozofii i metodologii w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie, Instytucie Dziennikarstwa w Gdyni, w Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej w Gdyni, w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Gdańskie Seminarium Duchowne oraz Ośrodek Naukowo-Badawczy UKSW w Gdyni).

W roku akademickim 2009/2010 został zatrudniony na stanowisku adiunkta w Zakładzie Katechetyki i Pedagogiki Religii na Wydziale Teologicznym UMK, natomiast w 2011 roku na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Nauk Społecznych WSKS w Gdyni. W latach 2011-2014 pełnił na UMK funkcję kierownika Zakładu Pedagogiki Pastoralnej, a obecnie kierownika Katedry Pedagogiki, Katolickiej Nauki Społecznej i Prawa Kanonicznego. 15 października 2014 roku mianowano go międzywydziałowym koordynatorem do spraw przygotowania i realizacji nowego kierunku studiów: organizacja opieki nad osobą starszą, który zostanie uruchomiony przez trzy wydziały: Teologiczny, Humanistyczny i Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum. W 2012 roku został wybrany na Członka Komisji ds. Nagród, Orderów i Odznaczeń Państwowych oraz Członka Komisji ds. Rozwoju i Strategii Wydziału Teologicznego UMK.

Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Wśród nich znalazły się: indywidualne wyróżnienie Rektora UMK w Toruniu za osiągnięcia uzyskane w dziedzinie naukowo-badawczej (2014); nagroda jubileuszowa Rektora UMK w Toruniu (2014); indywidualna nagroda Rektora UMK w Toruniu za osiągnięcia uzyskane w dziedzinie naukowo-badawczej i organizacyjnej (2012); Medal Komisji Edukacji Narodowej (2007); Złota Odznaka Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność (2007); Nagroda Organu Prowadzącego Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Gdyni (2007, 2012, 2014); Medal Jubileuszowy Biskupa Edmunda Nowickiego (2007); Wyróżnienie Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (2006).

Centrum zainteresowań i badań naukowych ks. prof. Wojciecha Cichosza stanowią następujące obszary badawcze: filozofia i socjologia edukacji, szkolnictwo katolickie (wychowanie chrześcijańskie), współczesne przemiany kulturowe, komunikacja interpersonalna, pedagogizacja małżeństwa i rodziny. Potwierdza to aktywny udział w licznych konferencjach i wykładach krajowych oraz międzynarodowych: Boliwia (Cochabamba, Santa Cruz de la Sierra), Peru (Lima), USA (New York, New Jersey), Niemcy (Duisburg, Essen, Fulda), Włochy (Palermo, Rzym, Turyn). W mowie i piśmie posługuje się siedmioma językami obcymi (w tym: język łaciński i greka klasyczna). Jest autorem dziewięciu książek, ponad stu artykułów i recenzji, promotorem czterech doktoratów oraz sześćdziesięciu trzech magisteriów i licencjatów. Aktywnie uczestniczy w pracach wielu stowarzyszeń naukowych oraz komitetów redakcyjnych czasopism naukowych.