COVID-19: informacje dla społeczności UMK
Szczepienia przeciw COVID-19Szczepienia przeciw COVID-19

 Wiadomości

[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

Zmarł dr Andrzej Nieuważny

2015-06-06

W piątek, 5 czerwca, zmarł dr Andrzej Nieuważny, znawca epoki napoleońskiej i wybitny popularyzator historii.

Dr Andrzej Nieuważny (ur. 1960) był absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, od 1986 r. pracował na Wydziale Humanistycznym, a następnie na Wydziale Nauk Historycznych UMK. Zajmował się dziejami napoleońskimi, zwłaszcza wojskowością Księstwa Warszawskiego. Był autorem m.in. książek "Kampania 1813 r. na północnym zachodzie Księstwa Warszawskiego: napoleońska twierdza Toruń i jej obrona", "My z Napoleonem", "Czasy napoleońskie". Był członkiem Centre d'Etudes du Monde Russe, Soviétique et Post-Soviétique przy Ecole Hautes Etudes en Science Sociales w Paryżu.

W 2009 r. dr Andrzej Nieuważny otrzymał Palmy Akademickie - wysokie odznaczenie przyznawane przez Akademię Francuską. To jedno z najstarszych i najwyższych odznaczeń cywilnych we Francji. Ustanowił je Napoleon I w 1808 roku. Palmy Akademickie otrzymują szczególnie zasłużeni uczeni i twórcy propagujący kulturę francuską.

Dr Nieuważny był także świetnym popularyzatorem historii i animatorem imprez rekonstrukcyjnych, nawiązujących do dziejów Torunia. Przez wiele lat aktywnie uczestniczył w pracach rady programowej Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Pogrzeb odbył się 10 czerwca na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu.