COVID-19: informacje dla społeczności UMK
Szczepienia przeciw COVID-19Szczepienia przeciw COVID-19

 Wiadomości

[fot. Małgorzata Litwin (Urząd Miasta Torunia)] fot. Małgorzata Litwin (Urząd Miasta Torunia)

Socjolog z medalem

2015-01-14

Socjolog z UMK, prof. Tomasz Szlendak został odznaczony Honorowym Medalem Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium".

Tym szczególnym wyróżnieniem są honorowane instytucje, firmy, organizacje i stowarzyszenia oraz osoby szczególnie zasłużone dla Torunia. Medal jest przyznawany od 2001 r. W zeszłym roku otrzymał je (m.in.) Chór Akademicki UMK oraz Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Uroczystość wręczenia medalu "Thorunium" prof. Szlendakowi miała miejsce w toruńskim Dworze Artusa podczas Prezydenckiego Koncertu Noworocznego w dniu 1 stycznia 2015 r. Oprócz naukowca z Wydziału Humanistycznego UMK, medal otrzymała toruńska wokalistka - Agata Rożankowska.

Prof. Tomasz Szlendak jest dyrektorem Instytutu Socjologii UMK. Wcześniej od 2004 do 2010 r. pełnił funkcję kierownika Zakładu Badań Kultury UMK. Nominację profesorską z rąk Prezydenta RP otrzymał w 2012 r. Profesorem UMK został w 2006 r., habilitację złożył w 2005 r., doktorat obronił w 2000 r., a pracę magisterską w 1997.

Bada przemiany obyczajów w kulturze zachodniej, przemiany w kulturze, zwłaszcza kulturze polskiej oraz biospołeczne uwarunkowania życia seksualnego. Zajmuje się badaniami foresightowymi i śledzeniem trendów. W polu jego zainteresowań naukowych znajdują się też psychologia ewolucyjna, socjoantropologia relacji płciowych i socjologia konsumpcji. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i tygodnika "Polityka" w ramach pierwszej edycji akcji "Zostańcie z nami".

Jest autorem i współautorem wielu książek (m.in. "Dziedzictwo w akcji. Rekonstrukcja historyczna jako sposób uczestnictwa w kulturze" (z Wojciechem Bursztą, Arkadiuszem Karwackim, Jackiem Nowińskim i Krzysztofem Olechnickim) (2012); "Socjologia rodziny. Ewolucja, historia, zróżnicowanie" (2010); "Naga małpa przed telewizorem. Popkultura w świetle psychologii ewolucyjnej" (2008); "Leniwe maskotki, rekiny na smyczy. W co kultura konsumpcyjna przemieniła mężczyzn i kobiety" (2005) oraz laureatem licznych nagród. W 2014 r. został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".