Najlepsi na UMK

2014-10-01

Podczas inauguracji nowego roku akademickiego poznaliśmy najlepszego absolwenta, studenta i studenta-sportowca UMK w minionym roku akademickim.

Tytuł Najlepszego Absolwenta UMK w roku akademickim 2013/2014 Senat akademicki przyznał mgr Patrycji Mindykowskiej, która ukończyła kierunek konserwacja i restauracja dzieł sztuki (specjalność konserwacja i restauracja malarstwa i rzeźby polichromowej) na Wydziale Sztuk Pięknych. Były to sześcioletnie studia magisterskie w trybie stacjonarnym. Laureatka uzyskała za cały okres studiów średnią ocen 4,93. Część swoich studiów odbyła w Paryżu.

Tytuł jej pracy magisterskiej (ocenionej jako bardzo dobrą) to "Zagadnienia technologii i badań wybranych czerwonych laków organicznych". Praca została napisała pod kierunkiem prof. Justyny Olszewskiej-Świetlik z Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK. W ramach pracy dyplomowej mgr Patrycja Mindykowska przeprowadziła także prace konserwatorskie i restauratorskie przy obrazie olejnym na płótnie "Ostatnia wieczerza" (ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur).

Laureatka od 2009 roku uczestniczyła w licznych praktykach specjalistycznych organizowanych przez UMK. Podczas pobytu we Francji odbywała także specjalistyczne staże we własnym zakresie. Laureatka nadal bierze udział w licznych realizacjach konserwatorskich na terenie Polski. W nagrodę mgr Mindykowska otrzymała Medal "Najlepszemu absolwentowi UMK" oraz nagrodę pieniężną i portret Mikołaja Kopernika.

Najlepszym Studentem UMK w roku akademickim 2013/2014 okazał się Daniel Strzelecki z Wydziału Matematyki i Informatyki. Daniel Strzelecki ukończył I rok studiów stacjonarnych drugiego stopnia na kierunku matematyka, (specjalność matematyka teoretyczna). Uzyskał średnią ocen 5,0. Studiuje on według indywidualnego planu studiów pod opieką naukową prof. Sławomira Rybickiego, dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki UMK. Zajmuje się m.in. rozwiązywaniem problemów mechaniki nieba. W sierpniu 2014 r. Daniel Strzelecki otrzymał nagrodę pierwszego stopnia i złoty medal w 21. Międzynarodowych Zawodach Matematycznych dla studentów Uniwersytetów, które odbyły się w Błagojewgradzie (Bułgaria). Warto podkreślić, że laureat jest pierwszym Polakiem spoza Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zdobył tę nagrodę od 2002 roku. Daniel Strzelecki otrzymał również w tym roku (wraz z trojgiem studentów z Wydziału Matematyki i Informatyki) grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Generacja przyszłości".

Najlepszy student 2013/2014 na UMK angażuje się również w prace organizacyjne na rzecz społeczności studenckiej swojego Wydziału. Jest on (m.in.) przewodniczącym Koła Naukowego Matematyków i współorganizatorem Toruńskiej Letniej Szkoły Matematyki.

Od 2010 r. jest także członkiem Komitetu Okręgowego Olimpiady Matematycznej dla Gimnazjalistów.

W dowód uznania Daniel Strzelecki otrzymał nagrodę pieniężną i portret Mikołaja Kopernika oraz aparat fotograficzny ufundowany przez Fundację Amicus Universitatis Nicolai Copernici.

Tytuł Najlepszego Studenta-Sportowca UMK w roku akademickim 2013/2014 otrzymał Paweł Pasiński z II roku bezpieczeństwa wewnętrznego na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych.

Dyscypliną sportu, która z sukcesami uprawia laureat jest lekkoatletyka - rzut dyskiem. W minionym roku akademickim Pan Paweł Pasiński osiągnął znakomite wyniki w swojej dyscyplinie. Zdobył m.in. złoty medal w kategorii Uniwersytetów w konkurencji - rzut dyskiem mężczyzn (56,73 m); srebrny medal w Akademickich Mistrzostwach Polski i w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Inowrocławiu, ósmy wynik w Europie w kategorii U23 (w kategorii wiekowej do 23 lat), a także zajął IV miejsce na Mistrzostwach Polski Seniorów w Szczecinie.

Oprócz sukcesów w sporcie Paweł Pasiński osiągnął bardzo dobre wyniki w nauce. Uzyskał średnią ocen 4,0. Najlepszy w minionym roku akademickim sportowiec na UMK otrzymał nagrodę pieniężną i portret Mikołaja Kopernika.

Najlepszym Uczniem Zespołu Szkół UMK Gimnazjum i Liceum Akademickie w roku szkolnym 2013/2014 została Sara Kusz z III klasy Liceum.

W ubiegłym roku Sara Kusz uzyskała średnią ocen 5,64 oraz wzorowe zachowanie. Zdobyła tytuły finalistki trzech olimpiad: Historycznej, Literatury i Języka Polskiego oraz Mediewistycznej. Ponadto zakwalifikowała się do finału Olimpiady Teologii Katolickiej. Poza tym laureatka jest kandydatką do stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz stypendium Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia naukowe.

Specjalne wyróżnienie za szczególnie znaczące osiągnięcia w 21. międzynarodowych zawodach matematycznych w Błagojewgradzie (Bułgaria) i rozsławianie imienia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w roku akademickim 20013/2014 Senat UMK przyznał zespołowi studentów z Wydziału Matematyki i Informatyki w składzie: Aurelia Bartnicka, Bartosz Bieganowski, Janusz Schmude oraz Daniel Strzelecki. Wszyscy członkowie zespołu osiągają także bardzo dobre wyniki w nauce.

W nagrodę dostali oni dyplomy i portrety Mikołaja Kopernika. Otrzymali także nagrody pieniężne ufundowane przez Bank Zachodni WBK "Santander Universidades" wręczone przez Dyrektora 1 Regionu Banku WBK, Karola Pastwę.

Na zdjęciu: troje nagrodzonych (od lewej) Paweł Pasiński, Daniel Strzelecki i Patrycja Mindykowska (fot. Andrzej Romański)