Polska Akademia Dzieci

2012-04-24

Inauguracja projektu pod nazwą "Polska Akademia Dzieci na UMK w Toruniu" odbyła się 27 kwietnia na Wydziale Matematyki i Informatyki.

Innowacyjny projekt pt. "Polska Akademia Dzieci" jest przedsięwzięciem zorganizowanym przez Stowarzyszenie pod tą samą nazwą. Jego autorką jest dr Agata Hofman. Projekt umożliwia jako pierwszy w Polsce (i prawdopodobnie na świecie) prowadzenie wykładów na uczelniach wyższych dzieciom w wieku 6-12 lat. Młodzi prelegenci opowiadają o swoich pasjach (patyczakach, kosmosie, piłce nożnej etc.). Towarzyszą im doświadczeni (dorośli) wykładowcy. Do tej pory odbyło się ponad 330 bezpłatnych tego rodzaju prelekcji "młodych" i "dużych" naukowców w 8 miastach Polski.

Projekt pod nazwą "Polska Akademia Dzieci" został nominowany do tytułu Popularyzator Nauki 2011 przez serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W ramach przedsięwzięcia, raz w miesiącu (w piątek) na uczelniach wyższych w Polsce odbywają się spotkania dla dzieci w wieku 6-12 lat (ze szkół podstawowych, domów dziecka, również hospicjów). Najpierw dzieci słuchają wykładu swojego rówieśnika, a następnie prelekcji wykładowcy związanego z daną uczelnią. Zawsze jest przewidziany czas na zadawanie pytań, za udzielanie odpowiedzi można otrzymać drobne upominki. Uczestnicy są żegnani słodyczami.

Uczestnictwo w spotkaniach jest bezpłatne.

 

Koordynatorem merytorycznym projektu PAD na UMK jest dr Tomasz Komendziński z Instytutu Filozofii UMK. Koordynatorem logistycznym natomiast Anna Karczmarczyk. Wykłady na UMK wygłosili: Natalia Czepita (lat 12), która opowiadała o "Cudach świata współczesnego i antycznego" oraz dr Marek Jurgowiak z Katedry Biochemii Klinicznej Collegium Medicum UMK, który mówił o tym "Jak długo może żyć człowiek i czy musimy się starzeć?"

 

Początek piątkowego spotkania o godz. 13:00 w auli Wydziału Matematyki i Informatyki przy ul. Chopina 12/18 w Toruniu. Potrwa do ok. 14:30.

 

Kolejna toruńska odsłona Polskiej Akademii Dzieci odbędzie się 25 maja w godz. 13:00 - 14.30.

   

(fot.Andrzej Romański)

Więcej: akademiadzieci.wordpress.com/