Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

POŻEGNALIŚMY PROFESORA

2009-10-12

21 października odbył się pogrzeb prof. Sławomira Kalembki, jednej z legend naszej Uczelni.

Były rektor UMK, zmarł 12 października. Za sprawą swojej rozległej wiedzy, erudycji i barwnej osobowości pozostał w pamięci każdego z kim się zetknął. Urodził się w 1936 r. w Wilnie, zawsze z dumą mówił o swoich korzeniach. Na jego prośbę, informacja o miejscu urodzenia znalazła się na oficjalnym portrecie rektorskim. Był współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, członkiem stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Po wojnie zamieszkał w Gdańsku, studia historyczne ukończył w 1958 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, był uczniem profesora Witolda Łukaszewicza. Krótko pracował jako nauczyciel historii w jednej z gdańskich szkół, a w 1960 r. został asystentem na UMK. Stopień doktora uzyskał w roku 1964, habilitację w 1976, a tytuł profesora w 1988 r. Miał niezwykle szerokie zainteresowania naukowe często powtarzając maksymę, że prawdziwie wykształcony człowiek powinien "wiedzieć wszystko o czymś i coś o wszystkim". Zajmował się historią XIX wieku, w tym dziejami Wielkiej Emigracji, Wiosną Ludów i powstaniem styczniowym, a także współczesną myślą polityczną, historią nauki, dziejami dyplomacji.

Przez większą część pracy na UMK związany był z Instytutem Historii i Archiwistyki. Na Wydziale Nauk Historycznych kierował zakładem Bibliologii i Informacji Naukowej, był pierwszym kierownikiem Zakładu Stosunków Międzynarodowych przekształconego później w Instytut. Ostatnio był kierownikiem Katedry Historii Nauki na Wydziale Nauk Historycznych oraz kierownikiem Katedry Historii Dyplomacji na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych.

W roku 1981 został dyrektorem Instytutu Historii. W latach 1981-1982 był prorektorem UMK. Ze stanowiska został usunięty, wraz z ówczesnym rektorem, przez władze polityczne, w warunkach stanu wojennego. W roku 1990 wybrany został rektorem UMK na kadencję 1990-1993.

Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.

Wielką pasją Profesora była kolej. Zbierał modele pociągów i rozkłady jazdy, potrafił ze szczegółami opowiadać o przebiegu najważniejszych europejskich linii kolejowych i ich historii.

(fot.A.Romański)

Galeria zdjęć

Urne z prochami Profesora wniósł prof. Zbigniew Karpus Warta honorowa Wydziału Nauk Historycznych i Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych  Prof. Kalembkę wspominał m.in. rektor Andrzej Radzimiński ... ... oraz prof. Stanisław Dembiński, rektor UMK w latach 1981-82 Hołd władz UMK