Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Legia Akademicka

Czym jest Legia Akademicka?

Program edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej realizowany jest wspólnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach tego projektu studenci – ochotnicy mogą przejść teoretyczne i praktyczne przeszkolenie wojskowe i zostać w ten sposób żołnierzami rezerwy. Organizatorem części teoretycznej szkolenia, obejmującej m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej, jest rektor uczelni, która zadeklarowała udział w programie. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu uczestniczy w programie Legii Akademickiej od pierwszej jego edycji, która rozpoczęła się w 2017 r.

 

plakat

 

plakat

 

plakat

 

Komunikat w sprawie kolejnej edycji programu Legii Akademickiej na UMK

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, wzorem lat ubiegłych, zamierza przystąpić do kolejnej edycji programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów w ramach Legii Akademickiej.

Na szkolenie mogą zapisać się studenci (studiów I stopnia, studiów II stopnia, jednolitych studiów magisterskich) dowolnego roku studiów, którzy posiadają obywatelstwo polskie. Zgodnie z przepisami Uczelnia organizuje jedynie szkolenie na etapie podoficerskim. W związku z tym studenci, którzy zamierzają wziąć udział w szkoleniu powinni posiadać status żołnierza rezerwy (po przeszkoleniu podstawowym).

Celem przystąpienia do Legii Akademickiej konieczne jest złożenie wypełnionego i podpisanego wniosku. Wniosek należy złożyć w Dziekanacie Wydziału Nauk Historycznych UMK (87-100 Toruń, ul. Bojarskiego 1, pokój C 0.23 – w godzinach pracy Dziekanatu), u pani mgr Małgorzaty Lewandowskiej (gosialm@umk.pl, tel. 56 611 37 13). Wnioski będą przyjmowane do 28 marca 2024 r. Składając wniosek należy udostępnić do wglądu dokument poświadczający posiadanie podstawowego przeszkolenia wojskowego (np. książeczkę wojskową z poświadczeniem złożenia przysięgi wojskowej).

 

Kontakt

 • Koordynator edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej na UMK:

  dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK
  e-mail: makr@umk.pl
  Collegium Humanisticum UMK, Toruń, ul. W. Bojarskiego 1, pokój C 1.25

 • Administracja Legii Akademickiej na UMK:

  mgr Małgorzata Lewandowska
  e-mail: gosialm@umk.pl, tel. 56 611 37 13
  dziekanat Wydziału Nauk Historycznych UMK, Collegium Humanisticum UMK, Toruń, ul. W. Bojarskiego 1, pokój C 0.23

 

Linki

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Toruniu