Budowa Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK w Toruniu

Okres realizacji projektu: 01.03.2008 r. - 31.12.2013 r.
Oś priorytetowa: 5 - Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw
Działanie: 5.4 - Wzmocnienie regionalnego potencjału badań i rozwoju technologii
Całkowita wartość projektu: 69 782 127,81 zł, w tym dofinansowanie z EFRR: 48 490 686,65 zł.

Opis projektu:
Celem projektu była budowa i wyposażenie Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii, poprzez stworzenie infrastruktury badawczo-naukowej zarówno dla badań mających znaczenie aplikacyjne jak i dla przyciągania, stabilizacji oraz rozwoju kadry badawczej o najwyższych kwalifikacjach warunkujących rozwój gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego. W ramach projektu przeprowadzona także wiele działań promocyjnych i informacyjnych oraz utworzono Internetowa platformę wymiany informacji między przedsiębiorcami, a sektorem nauki.

Dzięki stworzeniu ICNT, podnoszona jest współpraca sfery nauki, badań i rozwoju z przedsiębiorstwami w zakresie transferu wiedzy.

Wybudowany obiekt ICNT to nowoczesny budynek dostosowany pod względem standardu technicznego do obecnych wymogów, jakie muszą spełniać laboratoria naukowe. Budynek ten jest wyposażony w wysokiej klasy aparaturę badawczo-naukową, która umożliwia realizowanie przez naukowców oraz studentów studiów doktoranckich prac badawczych na możliwie najwyższym poziomie, w takich dziedzinach jak: fizyka, fizyka techniczna, biotechnologia, biologia, chemia, informatyka i medycyna.

Tym samym Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii umożliwia zdyskontowanie znacznego już potencjału innowacyjnego i badawczego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a tym samym ciągłe wzbogacenie go poprzez udział w funkcjonowaniu Centrum grup badawczych z innych jednostek badawczych regionu i kraju.

Efektem pracy zespołów badawczych na naszej Uczelni są cztery projekty badawcze, realizowane w pierwszej kolejności w ramach Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii:

• Genomika funkcjonalna w badaniach biologicznych i biomedycznych,
  • Centrum Metod Separacyjnych i Bioanalitycznych BioSep,
  • ZIFI - Zespół Interdyscyplinarnej Fizyki i Informatyki,
  • Innowacyjne techniki badania mózgu człowieka w zdrowiu i chorobie.

Jednocześnie Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii stworzyło warunki do realizacji kolejnych projektów. Rezultaty prowadzonych badań i projektów naukowych w ramach Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii są nieodpłatnie udostępniane wszystkim zainteresowanym stronom, po uprzednim skontaktowaniu się z kierownikiem konkretnego projektu badawczego.

Koordynator projektu: dr hab. Jerzy Łukaszewicz, prof. UMK
Opiekun projektu w BZFS:
mgr Edyta Podlewska
pok.: 107
tel.: (0-56) 611-45-91
fax: (0-56) 611-49-84
e-mail: epodlewska@umk.pl

Więcej informacji na stronie projektu: http://www.icnt.umk.pl/

Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.