Multimedialne Centrum e-Edukacji

Multimedialne Centrum e-Edukacji i Wspierania Kształcenia Osób Niepełnosprawnych UMK w Toruniu

Okres realizacji projektu: 01.10.2010 r. - 31.03.2012 r.
Oś priorytetowa: 4 - Rozwój infrastruktury społeczeństwa informacyjnego
Działanie: 4.2 - Rozwój usług i aplikacji dla ludności
Całkowita wartość projektu: 1 756 991,68, w tym z EFRR: 1 296 603,38 zł.

Opis projektu:
Celem głównym projektu był rozwój społeczeństwa informacyjnego w regionie poprzez utworzenie Multimedialnego Centrum e-Edukacji i Wspierania Kształcenia Osób Niepełnosprawnych UMK w Toruniu, co umożliwilo zwiększenie dostępu do światowych zasobów informacji wykorzystywanych w procesie dydaktycznym, edukacyjnym i szkoleniowym (e-learning). Utworzenie w/w Centrum umożliwiło dywersyfikację procesu kształcenia i szkoleń poprzez zastosowanie nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych oraz zapewni dostęp do wirtualnych zasobów biblioteki cyfrowej, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia budowania społeczeństwa informacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego.

Realizacja projektu odbyła się będzie poprzez następujące działania:

• utworzono Laboratorium Komputerowe przeznaczone do prowadzenia specjalistycznych zajęć dydaktycznych oraz szkoleń informatycznych,
  • utworzono Ogólnodostępne Laboratorium Komputerowe,
  • utworzono Pracownię Multimedialną/Studio Nagrań Wideo, które jest miejscem realizacji profesjonalnych nagrań audio-wideo, a także tworzenia multimedialnych treści edukacyjnych,
  • utworzono Portal Edukacyjny oraz przygotowano materiały e-learningowe,
  • zakupiono Infrastrukturę Informatyczną oraz Zaplecza Serwerowe stanowiącego centralny punkt integrujący wszystkie usługi dostępne w Multimedialnym Centrum e-Edukacji w Wspieraniu Kształcenia Osób Niepełnosprawnych.

Zgodnie z założeniami w roku 2012 z portalu skorzystało 60 tys. osób w szczególności osób niepełnosprawnych. Należy podkreślić iż, działalność Centrum jest również nakierowana na ścisłą współpracę z placówkami dydaktycznymi regionu, które otrzymały dostęp do materiałów e-learningowych udostępnionych na stronach portalu.

Stworzona w ten sposób nowoczesna struktura kształcenia zarówno w systemie stacjonarnym (na miejscu) jak i z użyciem technologii multimedialnych metodą e-learningową umożliwiła stworzenie efektywnego i skutecznego modelu nauczania w każdej dziedzinie wiedzy i gospodarki.

Więcej informacji na stronie projektu: http://www.ucntn.umk.pl/e-edukacja

Koordynator projektu: mgr inż. Maciej Pańka
Opiekun projektu w BZFS:
mgr Edyta Podlewska
pok.: 107
tel.: (0-56) 611-45-91
fax: (0-56) 611-49-84
e-mail: epodlewska@umk.pl

Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.