Koła Fizyczne, Matematyczne, Informatyczne

Regionalne Koła Fizyczne, Matematyczne, Informatyczne

(Projekt systemowy Urzędu Marszałkowskiego realizowany w partnerstwie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Okres realizacji projektu: 01.07.2009 r. - 31.07.2010 r.
Priorytet: IX. - Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach
Działanie: 9.1 - Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty
Poddziałanie: 9.1.2 - Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do
edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych
Całkowita wartość projektu: 689 490,00 zł, w tym część UMK jako partnera: 498 648,00 zł. Dofinansowanie z EFS: 586 066,50 zł.

Opis projektu:
Projekt miał na celu podniesienie umiejętności 1206 uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego zainteresowanych zdobyciem wiedzy z zakresu edukacji matematycznej, informatycznej i fizycznej.

Szczegółowe cele projektu:

• poprawa umiejętności uczniów w zakresie rozwiązywania zadań matematycznych, algorytmów,
  • wyposażenie uczniów w umiejętność programowania w języku Java, jedynym języku programowania akceptowanym w maturze międzynarodowej z informatyki,
  • wyposażenie uczniów w umiejętności informatyczne na poziomie matury międzynarodowej z informatyki,
  • wzbogacenie wiedzy uczniów i umożliwienie samodzielnego wykonywania nietrywialnych eksperymentów fizycznych,
  • zachęcanie uczniów do udziału w konkursach i olimpiadach przedmiotowych z matematyki, informatyki i fizyki,
  • zachęcanie do wyboru kierunków studiów związanych z matematyką, informatyka i fizyką,
  • wskazanie możliwych karier zawodowych w zakresie matematyki, fizyki, informatyki.

Projekt dotyczył dodatkowych zajęć pozaszkolnych ukierunkowanych na rozwój kompetencji kluczowych, ze szczególnym uwzględnieniem ICT i nauk przyrodniczo-matematycznych.

Zasadnicza część działań obejmowała systematyczne zajęcia Regionalnych Kół Matematycznych (RKM), Regionalnych Kół Informatycznych (RKI) i Regionalnych Kół Fizycznych (RKF).

Koordynator projektu: dr hab. Jan Iwaniszewski
Opiekun projektu w BZFS:
mgr Joanna Koprowska
pok.: 105
tel.: (0-56) 611-49-84
fax: (0-56) 611-49-84
e-mail: joanna.koprowska@umk.pl

Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.