Środowiskowe Studia Doktoranckie

Środowiskowe Studia Doktoranckie z Nauk Matematycznych

(Projekt realizowany w partnerstwie z Uniwersytetem Warszawskim (LIDER), Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Wrocławskim, Instytutem Matematycznym Polskiej Akademii Naukowej oraz Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Okres realizacji projektu: 01.09.2009 r. - 31.12.2015 r.
Priorytet: IV. - Szkolnictwo wyższe i nauka
Działanie: 4.1 - Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy
Poddziałanie: 4.1.1 - Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni
Całkowita wartość projektu: 15 000 000,00 zł, w tym dofinansowanie z EFS: 12 750 000,00 zł.

Opis projektu:
Celem ogólnym projektu jest podniesienie potencjału uczelni zaangażowanych w projekt w zakresie kształcenia doktorantów nauk matematycznych na najwyższym światowym poziomie.

Cele szczegółowe projektu:

• stymulowanie zainteresowania studiami doktoranckimi w dziedzinie nauk matematycznych wśród najlepszych potencjalnych kandydatów w celu długofalowego podniesienia odsetka absolwentów kształcenia w tych dziedzinach,
  • podnoszenie mobilności doktorantów w czasie studiów i przełamywanie barier w ich mobilności po studiach,
  • podnoszenie poziomu studiów doktoranckich w zakresie nauk matematycznych w Polsce,
  • zwiększenie współpracy ośrodków prowadzących studia doktoranckie z nauk matematycznych w celu ułatwienia dostępu doktorantów ze wszystkich ośrodków do najwybitniejszych specjalistów w Polsce i specjalistów zagranicznych.

Projekt przewiduje program rozwojowy składający się z 4 głównych składników:

• utworzenie nowych ogólnopolskich środowiskowych studiów doktoranckich z nauk matematycznych (matematyka i informatyka) o charakterze elitarnym i "mobilnym", dających dzięki temu dostęp do najwyżej klasy uczonych,
  • obowiązkowe, co najmniej semestralne, staże dla doktorantów poza jednostką macierzystą wymuszające mobilność (zgodność z Komunikatem Londyńskim 2007),
  • stypendia dla doktorantów umożliwiające najwyższą koncentrację na kształceniu (zgodność z Komunikatem Berlińskim 2003),
  • organizacja wykładów/szkoleń przez specjalistów zewnętrznych, w szczególności przez wybitnych naukowców z całego świata, w celu podwyższenia kompetencji kadry kierowniczej poprzez poznanie najnowszych osiągnięć i metod z dziedzin objętych projektem.
Koordynator projektu: dr hab. Stanisław Kasjan, prof. UMK
tel.: (0-56) 611-34-14
e-mail: skasjan@mat.umk.pl

Papier firmowy

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.