Use it or lose it? Wirtualna rzeczywistość jako metoda diagnozowania pamięci przestrzennej u osób starszych (65+). Kształtowanie zainteresowań i kompetencji naukowych uczniów szczególnie uzdolnionych poprzez realizację projektu badawczego

(Projekt realizowany w ramach programu MNiSW pn. Uniwersytet Młodych Wynalazców)

Okres realizacji projektu: 28.11.2014 r. - 15.11.2015 r.
Priorytet: I. Badania i rozwój nowoczesnych technologii
Działanie: 1.1 Wsparcie badań naukowych dla budowy gospodarki opartej na wiedzy
Poddziałanie: 1.1.3 Projekty systemowe
Projekt systemowy MNiSW „Wsparcie systemu zarządzania badaniami naukowymi i ich wynikami”
Umowa o dofinansowanie: nr MNiSW/2015/DIR/7/UMW z dn. 23.01.2015 r.
Całkowita wartość projektu: 48 673,50 zł, w tym dofinansowanie z EFRR: 41 372,47,00 zł.

Opis projektu:
Projekt ma trzy cele: (1) rozwijanie zainteresowań naukowych uczniów szczególnie uzdolnionych oraz wyposażenie ich w podstawowe umiejętności prowadzenia badań, (2) propozycja alternatywnego kształcenia uczniów zdolnych i w ten sposób przeciwdziałania zjawisku zagrożenia rozwoju zdolności, (3) popularyzacja jednej z najprężniej rozwijającej się aktualnie dyscyplin naukowych, tj. kognitywistyki (ang. cognitive science).

WW. cele będą realizowane poprzez włączenie uzdolnionych uczniów w wykonanie projektu naukowego dotyczącego poszukiwania innowacyjnych metod diagnozowania pamięci przestrzennej (PP) u seniorów (65+).

Zadaniem zespołu badawczego, w którego skład wejdą uczniowie, będzie stworzenie innowacyjnych metod do badania PP w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych i będących dobrą alternatywą lub uzupełnieniem standardowych technik diagnostycznych. Realizacja zadania będzie się składać z dwóch etapów: (1) przygotowania trzech prototypów narzędzi mierzących PP oraz (2) porównania wyników uzyskiwanych przez seniorów w standardowych testach pamięci z wykonaniem testów opracowanych przez zespół.

Koordynator projektu: dr Joanna Dreszer-Drogorób
Opiekun projektu w BZFS:
mgr Joanna Smolarek
pok.: 107
tel.: (0-56) 611-45-91
fax: (0-56) 611-49-84
e-mail: Joanna.Smolarek@umk.pl

Papier firmowy

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego