Platforma Obsługi Nauki PLATON - Etap I: Kontener usług wspólnych

Okres realizacji projektu: 01.07.2008 r. - 28.09.2012 r.

Priorytet: II - Infrastruktura sfery B+R
Działanie: 2.3 Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki.
Poddziałanie: 2.3.1. Projekty w zakresie rozwoju infrastruktury informatycznej nauki oraz 2.3.3 Projekty w zakresie rozwoju zaawansowanych aplikacji i usług teleinformatycznych

Całkowita wartość projektu: 82 952 733,25 zł.
Wartość projektu dla UMK: 2 094 426,44 zł.

Opis projektu:
Głównym celem projektu PLATON jest rozwój krajowej infrastruktury teleinformatycznej nauki (sieci PIONIER) w zakresie aplikacji wspierających badania naukowe i prace rozwojowe polskich zespołów badawczych. Projekt realizowany przez 22 jednostki wiodące w kraju ma charakter ponadregionalny i stwarza możliwość wykorzystania jego efektów przez większość zespołów badawczych w Polsce.

Projekt PLATON zakłada budowę i uruchomienie 5 następujących usług:

Usługi wideokonferencji - mającej na celu realizację łączności audiowizualnej pomiędzy wszystkimi sieciami MAN i centrami KDM, tworzącymi Konsorcjum PIONIER. Usługa wideokonferencji umożliwi jednoczesne przeprowadzenie wideokonferencji pomiędzy wszystkimi ośrodkami MAN i KDM, jak również realizację wielu równoległych wideokonferencji w mniejszych grupach.
Usługi eduroam - głównym celem jest zbudowanie infrastruktury i wdrożenie usługi dostępu bezprzewodowego do Internetu - prostego i bezpiecznego roamingu dla osób związanych ze środowiskiem nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce.
Usługi kampusowe - zrealizowane będą w oparciu o innowacyjną infrastrukturę obliczeniowo-usługową o zasięgu ogólnokrajowym, dostarczającą aplikacji na żądanie. Usługa zapewni szerokiemu gronu użytkowników ze środowisk akademickich i badawczych elastyczny i skalowalny dostęp do specyficznych aplikacji obliczeniowych, zarówno w systemie Windows, jak i Linux.
Usługi archiwizacji - usługi powszechnej archiwizacji będą polegać na udostępnieniu w skali kraju możliwości zdalnej archiwizacji i "backupu" danych. Usługa, zwiększająca ochronę danych w czasie rzeczywistym, jest jednym z elementów koniecznych do zwiększenia niezawodności funkcjonowania każdej jednostki przyłączonej do sieci PIONIER.
Usługi naukowej interaktywnej telewizji HD - udostępnienie środowisku naukowemu krajowej platformy dystrybucji naukowej interaktywnej telewizji HD i świadczenie w sieci PIONIER usług opartych o treści cyfrowe o wysokiej rozdzielczości dla nauki, edukacji i telemedycyny.

Realizacja projektu PLATON jest kolejnym krokiem w kierunku usprawnienia i rozwoju procesów badawczych i rozwojowych w wymiarze krajowym. W ramach projektu w wymiarze regionalnym, UMK zostanie doposażony w nowoczesny sprzęt, służący rozwojowi i wsparciu procesów badawczych. Wdrożenie i rozwój omówionych aplikacji projektu PLATON będzie służyć wszystkim kierunkom szerokoprofilowej uczelni, jaką jest UMK.

Koordynator projektu: mgr inż. Jerzy Żenkiewicz
Opiekun projektu w BZFS:
mgr Paulina Kuć
pok.: 105
tel.: (0-56) 611-45-95
fax: (0-56) 611-49-84
e-mail: paulinak@umk.pl

Więcej informacji na stronie projektu: http://www.platon.pionier.net.pl/online/

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.