Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych

Okres realizacji projektu: 01.08.2008 r. - 31.03.2011 r.

Priorytet: II - Infrastruktura sfery B+R
Działanie: 2.2 Wsparcie tworzenia wspólnej infrastruktury badawczej jednostek naukowych.

Całkowita wartość projektu: 47 586 000,00 zł, w tym dofinansowanie z EFRR: 40 448 100,00 zł.
Wartość projektu dla UMK: 13 405 000,00 zł, w tym wartość dofinansowania z EFRR dla UMK: 11 394 250,00zł.

Opis projektu:
Celem projektu jest utworzenie i wyposażenie tworzących go jednostek naukowych, w sprzęt niezbędny do prowadzenia wspólnych badań naukowych oraz badawczo-naukowych na światowym poziomie.

Do realizacji projektu zostało powołane Konsorcjum Naukowe pod nazwą Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych (NLTK), w skład którego weszły wiodące w skali kraju jednostki naukowe zajmujące się badaniami w zakresie technologii kwantowych. W ramach realizowanego projektu, w pięciu jednostkach naukowych utworzone zostaną 4 pracownie naukowe, a kolejnych 15 zostanie zmodernizowanych, poprzez zakup ok. 370 sztuk aparatury naukowej. Zakup aparatury naukowo-badawczej realizowany będzie przez wybranych członków Konsorcjum, tj. Uniwersytet Warszawski, Instytut Fizyki PAN, Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytet Jagielloński.

Utworzenie NLTK oraz realizacja projektu pozwoli po raz pierwszy na tak szeroką skalę zintegrować środowisko naukowe kraju zajmujące się technologiami kwantowymi oraz umożliwi realizację projektów naukowych w nowych obszarach badawczych o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki. Przyniesie to podniesienie poziomu innowacyjności i konkurencyjności gospodarki Polski na arenie międzynarodowej, przy równoczesnym zapewnieniu spójności regionalnej oraz rozwijaniu kompetencji technologicznych poprzez kształcenie najwyższej klasy specjalistów. Przykładem zastosowań dla prowadzonych w ramach NLTK badań będą takie obszary działalności jak technologie informacyjne, metrologia, nawigacja, inżynieria materiałowa, ochrona zdrowia oraz ochrona środowiska. Badania będą nierozłącznie związane z kształceniem doktorantów i studentów, którzy są obecnie poszukiwani na całym świecie do prowadzenia badań w powyższych dziedzinach nauki i techniki.

Z uwagi na wysoki stopień zaawansowania, większość prac badawczych z użyciem nowej aparatury prowadzona będzie w formie interdyscyplinarnych zespołów badawczych. Konsorcjum będzie także otwarte na współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi zespołami badawczymi z krajowych instytucji naukowych co zapewni ogólnopolskie oddziaływanie inwestycji.

Koordynator projektu: Prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski
Opiekun projektu w BZFS:
mgr Elżbieta Mikielska
pok.: 106
tel.: (0-56) 611-45-91
fax: (0-56) 611-49-84
e-mail:elmi@umk.pl

Więcej informacji na stronie projektu: http://www.fuw.edu.pl/~nltk/

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.