Numer oferty: 4688
Jednostka: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
Miasto: Toruń
Stanowisko: adiunkt - grupa badawcza
Dyscyplina naukowa: dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych - nauki fizyczne, dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych - astronomia
Data ogłoszenia: 2025-03-28
Termin składania ofert: 2025-05-11
Slowa kluczowe: ewolucja galaktyk, JWST, galaktyki submilimetrowe
Opis (tematyka, oczekiwania, uwagi):
Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają warunki określone w art. 113 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668) oraz następujące kryteria kwalifikacyjne:
1. Niezbędne kwalifikacje to doktorat z fizyki, astronomii lub pokrewnej dyscypliny.
2. Wymagany jest udokumentowany dorobek publikacyjny w dziedzinie astronomii.
3. Niezbędna jest biegła znajomość programowania w Pythonie i metod numerycznych.
4. Wymagana jest dobra znajomość języka angielskiego, zarówno w mowie, jak i w piśmie.
5. Doświadczenie w badaniach nad ewolucją galaktyk o dużym przesunięciu ku czerwieni będzie zaletą.
6. Kandydaci muszą wykazać się umiejętnością pracy zespołowej i silną motywacją do działalności badawczej.
Zapraszamy do składania aplikacji na stanowisko adiunkta badawczego (typu postdoc) finansowane z grantu badawczego Narodowego Centrum Nauki w Polsce w ramach konkursu Sonata Bis 13. Kandydaci muszą spełniać kryteria Centrum, w szczególności posiadać stopień doktora przyznany nie wcześniej niż siedem lat przed datą rozpoczęcia projektu (termin ten może zostać wydłużony w przypadku przerw w karierze akademickiej zgodnie z wytycznymi Centrum). Ważne jest, aby pamiętać, że osoby na stanowisku typu postdoc nie mogą jednocześnie posiadać wynagrodzenia na podstawie innej umowy o pracę.
Wybrany kandydat będzie zajmował się badaniami nad ewolucją galaktyk przy najwyższych przesunięciach ku czerwieni zbadanych do tej pory, wykorzystując dane z JWST, Spitzera, Herschela, JCMT, ALMA, Hubble'a, itp. Głównym celem będzie nakładanie próbek galaktyk optycznych (ang. stacking) w pasmach dalekiej podczerwieni w celu zbadania tempa formowania się gwiazd. Celem tych badań jest ilościowe określenie ewolucji czasowej galaktyk o dużym przesunięciu ku czerwieni za pomocą kluczowych wskaźników, takich jak funkcja jasności, ciąg główny formowania gwiazd, gęstość tempa formowania się gwiazd i inne. Badania będą prowadzone w ścisłej współpracy z zespołem Uniwersytetu Edynburskiego pod kierownictwem profesora Jamesa Dunlopa, z oczekiwanymi regularnymi wizytami.
Kluczowe obowiązki obejmują:
1) Osoba zatrudniona na stanowisku typu postdoc będzie zajmowała się zarówno analizą danych, jak i teoretycznymi aspektami projektu.
2) Częścią jej/jego roli będzie nakładanie próbek galaktyk (ang. stacking) w pasmach dalekiej podczerwieni.
3) Badacz opracuje modele dla powstałej emisji pyłu i wywnioskuje powiązaną ewolucję tempa formowania się gwiazd przy użyciu różnych funkcji fundamentalnych.
4) Wyłoniony kandydat przeanalizuje i przedstawi swoje ustalenia w formie publikacji naukowych.
5) Ponadto podstawowym obowiązkiem będzie współnadzorowanie studentów.
Umiejętności/kwalifikacje:
o Doktorat z fizyki lub pokrewnej dyscypliny lub oświadczenie o planowanym ukończeniu doktoratu (doktorat musi zostać uzyskany przed rozpoczęciem pracy),
o Dorobek publikacyjny w dziedzinie astrofizyki,
o Znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.
Preferowane kwalifikacje:
o Znajomość i doświadczenie w przetwarzaniu danych obserwacyjnych,
o Znajomość dziedziny ewolucji galaktyk o dużym przesunięciu ku czerwieni,
o Wysokie umiejętności rozwiązywania problemów i komunikacji,
o Umiejętność efektywnej pracy w zespole.
Oferujemy:
o stanowisko w profesjonalnym, dynamicznie rozwijającym się zespole,
o współpracę z Uniwersytetem Edynburskim, z przewidywanymi regularnymi wizytami,
o hojny budżet na wyjazdy konferencyjne,
o brak obowiązków dydaktycznych.
Całkowity pakiet wynagrodzeń wynosi 140 000 zł brutto brutto rocznie, co obejmuje wszystkie koszty towarzyszące, w tym kompleksowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Szacunkowa miesięczna pensja netto wynosi około 7300 zł.
Praca na pełen etat.
Czas trwania umowy: 2 lata, z możliwością przedłużenia o dodatkowy rok na podstawie oceny wyników.
Proponowana data rozpoczęcia pracy to lipiec/sierpień 2025 r., z możliwością przedłużenia do 2028, ponadto istnieje możliwość negocjowania późniejszego rozpoczęcia pracy.
Liczba ofert: 1
Rodzaj umowy: Tymczasowa
Status stanowiska: Pełny etat
Liczba godzin tygodniowo: 40
Instytucja: Instytut Fizyki, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polska
Kierownik projektu: dr Maciej Koprowski
Tytuł projektu: "Teleskop Jamesa Webba - Ewolucja galaktyk gwiazdotwórczych do z~12"
Wymagane dokumenty:
- kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie (formularz do pobrania)
- życiorys zawodowy
- odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych
- odpis dyplomu doktorskiego
- wykaz publikacji (z podaniem wydawnictwa, roku opublikowania i ilości stron)
- Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (Dz. U. UE L 119/1) (formularz do pobrania)
- oświadczenie w trybie art. 113 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (o niekaralności) (formularz do pobrania)
- oświadczenie stwierdzające, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie podstawowym miejsce pracy - w przypadku wygrania konkursu (formularz do pobrania)
- list motywacyjny (adresowany do prof. Andrzeja Tretyna, Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika)
Dodatkowe informacje: Prosimy o wysyłanie wyżej wymienionych dokumentów na adres dorotas@umk.pl z adnotacją w temacie wiadomości "Postdoc Sonata Bis.MK.2" (oferta nr 4688). Termin nadsyłania zgłoszeń: 11.05.2025. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 30.06.2025. Planowane zatrudnienie lipiec/sierpień 2025. Kierownik projektu zastrzega sobie możliwość przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej z wybranymi kandydatami. UMK zastrzega sobie prawo niewybrania żadnego kandydata. Uczelnia nie zapewnia mieszkania.
Informujemy, że osoba wyłoniona w drodze konkursu będzie zobligowana do przedłożenia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego (w tym przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności), w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego. Obowiązek weryfikacji dotyczy osoby, której zadania związane będą z działalnością objętą ochroną, o której mowa w art. 21. Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U. z 2024 r., poz. 560).
Zgodnie art. 24 ust. 6 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U z 2024 r. poz. 928), informacje o procedurze dokonywania zgłoszeń wewnętrznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu dostępne są na stronie: https://www.umk.pl/kontakt/zgloszenia-wewnetrzne/
Jeżeli chcesz aplikować na to stanowisko, możesz to zrobić online klikając na poniższy przycisk "Aplikuj" (wymagany adres email)
Aplikuj
W przypadku braku zgody na podanie adresu e-mail prosimy o dostarczenie wymaganych dokumentów drogą pocztową na adres:
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
ul. Grudziądzka 5
87-100 Toruń
adnotacja:"Postdoc Sonata Bis.MK.2" (oferta nr 4688)
z dopiskiem: Zgłoszenie dotyczące oferty pracy nr 4688