Historia sztuki zapoznaje z panoramą dziejów sztuki od czasów starożytnych aż po wiek XXI. Zapewnia dogłębne studiowanie obiektów architektury, rzeźby, malarstwa, grafiki, rzemiosła artystycznego, fotografii, nowych mediów, a także zrozumienie procesów kulturowych. Świat sztuki, który ujmuje historyk sztuki jest nieodzowny dla rozwoju cywilizacji. Historyk sztuki będzie mógł włączyć się tak w dyskurs o sztuce, jak i w kwestie związane z zachowaniem dziedzictwa kulturowego i zarządzanie nim.
Studia na kierunku historia sztuki proponują:
Tytuł historyka sztuki daje szerokie możliwości pracy w zawodzie oraz wszędzie tam, gdzie przydaje się gruntowne wykształcenie humanistyczne, w tym w:
Otwierają się też możliwości studiów doktoranckich i ścieżki naukowej.
Studia pozwalają na opanowanie cennej zdolności niekonwencjonalnego, twórczego myślenia i szerokiego spojrzenia na zjawiska artystyczno-kulturowe otaczającego świata.
Historycy sztuki pomagają niespecjalistom zrozumieć dzieło sztuki. Uczytelniają to, jakie znaczenie dzieła sztuki miały w czasach ich powstania, jakie później, a jakie obecnie. Sztuka jest nie tylko piękna. Ma olbrzymie znaczenie dla społeczeństw, narodów i wszystkich odbiorców sztuki. Stąd też tak wielka jest rola historyka sztuki jako troszczącego się o wyjaśnienie dzieła sztuki, przetrwanie o nim pamięci, czuwanie nad jego oryginalnym kształtem, integralnością oraz właściwe zrozumienie.
Katedra Historii Sztuki i Kultury UMK
Koło Naukowe Historyków Sztuki i Kultury UMK