Kierunek: filologia romańska (s2)
Czym jest filologia romańska?

Studia filologiczne to nie tylko nauka języków obcych, ale też poznawanie literatury i kultury wybranych krajów, kształtowanie zdolności intelektualnych i komunikacyjnych. Kierunek filologia romańska to oferta dla wszystkich zainteresowanych literaturą i językiem francuskim. Ważnym atutem jest również możliwość nauki drugiego języka romańskiego (np. hiszpańskiego lub włoskiego).
Kierunek filologia romańska proponuje pełną ofertę dydaktyczną: od cyklu licencjackiego, poprzez studia magisterskie do szkoły doktorskiej. Zasadniczym celem kształcenia jest zdobycie przez absolwenta wiedzy i umiejętności z literaturoznawstwa i językoznawstwa oraz kompetencji językowych i społecznych (z j. francuskiego i drugiego języka romańskiego).
Na studiach magisterskich istnieją dwie specjalizacje do wyboru: językoznawcza i literaturoznawcza. Program studiów obejmuje m.in. wybrane elementy współczesnej literatury i kultury francuskiej i frankofońskiej, stylistykę języka francuskiego i przekład tekstów literackich, naukę francuskiego języka biznesowego, prawniczego, polityki i dyplomacji oraz zajęcia laboratoryjne z tłumaczeń ustnych i przysięgłych. Ponadto oferujemy możliwość nauki drugiego języka romańskiego (hiszpańskiego lub włoskiego).
Studentom zainteresowanym pracą nauczyciela języka francuskiego jako obcego, oferujemy zajęcia w ramach specjalności nauczycielskiej, dzięki której uzyskują oficjalne uprawnienia do nauczania na poziomie podstawowym i średnim.
Dlaczego warto studiować filologię romańską na UMK?

Dysponujemy laboratoriami językowymi i nowocześnie wyposażonymi salami wykładowymi w Collegium Humanisticum, dzięki czemu możemy wzbogacić i urozmaicić zajęcia pokazami multimedialnymi.
Oferujemy możliwość studiowania w innych ośrodkach w Polsce w ramach programu MOST. Studenci mogą też skorzystać z oferty kształcenia w partnerskich uczelniach zagranicznych - dysponujemy szeroką ofertą stypendiów zagranicznych w ramach programu ERASMUS+. Współpracujemy z wieloma ośrodkami uniwersyteckimi: we Francji (Bordeaux, Marsylia, Nancy, Pau, Rouen, Angers, Amiens, Brest), Rumunii (Craiova) i Turcji (Erzurum, Kars, Sivas, Tekirdag).
Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania na warsztatach, konferencjach i w kołach naukowych.
Co po studiach?

Absolwent filologii romańskiej może m.in. podjąć pracę jako:
- tłumacz (przysięgły, konferencyjny, literatury pięknej, itp.),
- specjalista ds. obsługi klientów zagranicznych,
- pilot i przewodnik wycieczek w kraju i zagranicą,
- nauczyciel języka francuskiego w szkole podstawowej i średniej (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej oferowanej w programie studiów magisterskich, poprzedzonej modułem zajęć pedagogicznych zrealizowanych na studiach licencjackich).
Wielu naszych absolwentów pracuje w różnego rodzaju instytucjach, firmach usługowych, w sektorze administracji publicznej i organizacjach pozarządowych. Absolwenci o aspiracjach naukowych mogą rozwijać swoje zainteresowania badawcze w szkole doktorskiej i na studiach podyplomowych.