Zarejestruj się Zaloguj się
Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów
Strona główna > Kandydaci > Informacje o kierunku studiów

Informacje o kierunku studiów

Strona główna > Kandydaci > Informacje o kierunku studiów

 Informacje o kierunku studiów

Kierunek: astronomia (s2)

Czym jest astronomia?

Astronomia jest najstarszą z nauk przyrodniczych, a w stosowaniu matematyki do precyzyjnego przewidywania zjawisk wyprzedziła inne nauki o całe tysiąclecia. Odkrycia astronomiczne wciąż na nowo kształtują nasze wyobrażenie o świecie. Niektóre z nich, np. znajdowanie pozasłonecznych układów planetarnych czy nowych, nieznanych planetoid w pobliżu Ziemi, trafiają na pierwsze strony gazet i czasopism. Studiowanie astronomii może więc stać się pasjonującą przygodą poznawczą oraz okazją do nawiązania międzynarodowej współpracy. Studia na astronomii dają również bardzo dobre przygotowanie w zakresie fizyki, matematyki i informatyki oraz obsługi nowoczesnej aparatury optycznej i elektronicznej.


Dlaczego warto studiować astronomię na UMK?

W Piwnicach pod Toruniem znajduje się Instytut Astronomii UMK będący jednym z największych ośrodków astronomicznych w Polsce, który może pochwalić się unikatowymi instrumentami oraz znakomitymi osiągnięciami naukowymi. Wśród teleskopów optycznych pracujących w obserwatorium znajduje się największy w Polsce, o średnicy zwierciadła 90 cm. Tu również znajduje się radioteleskop o średnicy 32 m, jeden z większych i najnowocześniejszych w Europie, pracujący w światowej sieci VLBI.

Instytut Astronomii UMK uczestniczy w wielu międzynarodowych programach badawczych i odkryciach naukowych oraz realizuje współpracę naukową z zagranicznymi ośrodkami. To toruńscy astronomowie stworzyli jeden z najbardziej precyzyjnych na świecie katalogów obszarów narodzin masywnych gwiazd oraz odkryli ponad 20 pozasłonecznych układów planetarnych. Kierunek astronomia prowadzony na UMK posiada pozytywną akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej.


Co po studiach?

Absolwenci studiów astronomicznych na UMK z powodzeniem odnajdują się na zagranicznych studiach doktoranckich. Są zatrudniani jako: 

  • specjaliści w ośrodkach badawczych
  • cenieni specjaliści od zaawansowanej obsługi systemów komputerowych
  • nauczyciele fizyki i astronomii
  • popularyzatorzy nauki

Wysoki poziom kształcenia na kierunku Astronomii UMK potwierdzają międzynarodowe kariery naukowe wielu naszych absolwentów, np. pierwszych odkrywców planet spoza Układu Słonecznego.

Ścieżki zawodowe absolwentów

Gdzie pracują absolwenci UMK?


Koło Naukowe Studentów Astronomii

Koło Naukowe Studentów Astronomii jest organizacją zrzeszającą studentów oraz pasjonatów astronomii. Koło działa bardzo prężnie w środowisku naukowym. Od wielu lat jesteśmy obecni na Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki oraz na takich wydarzeniach jak Piknik Astronomiczny. Organizujemy ogólnopolskie seminaria i konferencje studentów astronomii. Na cotygodniowe spotkania Koła zapraszani są goście, którzy opowiadają nam o swoich badaniach naukowych. Takie spotkania pozwalają nie tylko na poszerzenie swojej wiedzy, lecz również na integrację wszystkich studentów astronomii.

Galeria zdjęć

astronomia [fot. WFAiIS] astronomia [fot. WFAiIS] astronomia [fot. WFAiIS] astronomia [fot. WFAiIS] astronomia [fot. WFAiIS] astronomia [fot. WFAiIS] astronomia [fot. WFAiIS] astronomia [fot. WFAiIS] astronomia [fot. WFAiIS] astronomia [fot. WFAiIS] astronomia [fot. WFAiIS] astronomia [fot. WFAiIS] astronomia [fot. WFAiIS] astronomia [fot. WFAiIS] astronomia [fot. WFAiIS] astronomia [fot. WFAiIS]