Rok Mikołaja Kopernika - Światowy Kongres Kopernikański
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Informacje o kierunku studiów

Kierunek: filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie (s2)

Czym jest filologia klasyczna – studia 2. stopnia?

Filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie – studia 2. stopnia są przeznaczone dla tych, którzy pasjonują się językiem łacińskim i starogreckim oraz kulturą grecko-rzymskiego antyku. To humanistyczne studia dla ludzi odważnych, pracowitych i gotowych na wyzwania.

 


Dlaczego warto studiować filologię klasyczną i studia śródziemnomorskie na UMK?

  • Uzyskasz dyplom jednego z wiodących uniwersytetów badawczych w Polsce.
  • Mamy młodą, pełną pasji i wybitną kadrę naukową – spośród trójki młodszych pracowników, dwóch zdobyło stypendium Ministra Nauki dla Wybitnych Młodych Naukowców! Nasi wykładowcy biorą udział w prestiżowych międzynarodowych grantach i konferencjach naukowych i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem ze studentami.
  • Wszystkie nasze zajęcia prowadzone są w kameralnych grupach w pięknej przestrzeni Collegium Maius, a wykładowcy podchodzą indywidualnie do każdego ze studentów – tak, jak na najlepszych światowych uczelniach.
  • Będziesz miał/miała więcej czasu na samodzielną pracę badawczą, ponieważ zmniejszyliśmy liczbę godzin dydaktycznych.
  • Będziesz miał/miała do dyspozycji zbiory jednej z najbogatszych bibliotek w Polsce.
  • Każdy student ma możliwość wyjazdu na semestralne lub roczne stypendium zagraniczne w ramach programu Erasmus+ (Bolonia, Padwa, Freiburg, Halle czy Trewir).
  • Razem ze studentami organizujemy wydarzenia kulturalne i edukacyjne, które od lat przyciągają tłumy uczestników, takie jak Liga Starożytnicza, Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej czy Międzynarodowy Dzień Czytania tekstów starożytnych. To w naszej katedrze powstał studencki Teatr Perpetuum Mobile, który zdobywał przez lata nagrody na studenckich przeglądach teatralnych, a dzisiaj jego członkowie stanowią grono pedagogiczne w Katedrze Filologii Klasycznej. Możesz stać się częścią tej grupy pasjonatów!
  • Jeśli marzysz o karierze naukowej, filologia klasyczna na UMK będzie dla Ciebie miejscem idealnym! Wielu naszych absolwentów kontynuuje karierę naukową na uczelniach wyższych.
  • Realizujemy nowoczesne projekty cyfrowej humanistyki, z których korzystają i które doceniają ludzie na całym świecie – takie jak Scrinium Augustini.

Co po studiach?

Nasi absolwenci podejmują pracę w zawodzie jako wykładowcy akademiccy, pracownicy naukowi bibliotek i instytutów badawczych lub nauczyciele w szkołach.

Uniwersalne umiejętności naszych absolwentów, ich szeroka wiedza i umiejętność logicznego myślenia powoduje, że świetnie sprawdzają się także jako analitycy danych, specjaliści od PR i marketingu, coachowie, instruktorzy teatralni, animatorzy kultury, pracownicy biurowi, wydawcy, redaktorzy i korektorzy, publicyści, przewodnicy turystyczni, lektorzy, tłumacze, pisarze, no i oczywiście – mistrzowie tatuażu ;)

 

Gdzie pracują absolwenci UMK?


Filologia klasyczna to przygoda, która zmieni Cię na zawsze

Ciężka praca nad antycznymi tekstami procentuje w późniejszym życiu zawodowym. Filologami klasycznymi są tak różni ludzie jak autorka Harry’ego Potera J.K. Rowling, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson, były szef kontrwywiadu Wielkiej Brytanii sir Jonathan Evans czy aktor Tom Hiddleston.

 

 

Dodatkowe informacje

Katedra Filologii Klasycznej