COVID-19: Wracamy na zajęcia stacjonarne

Informacje o kierunku studiów

Kierunek: lingwistyka stosowana z językiem francuskim (s1)

Opis kierunku

SPECJALNOŚCI:

  • język francuski z językiem czeskim
  • język francuski z językiem hiszpańskim

Dlaczego warto studiować lingwistykę stosowaną z językiem francuskim na UMK?

Studenci lingwistyki stosowanej na UMK mogą wybierać z bardzo szerokiej oferty, która obejmuje aż pięć języków podzielonych na dwie grupy: włoski, francuski, rosyjski (pierwsza grupa) oraz czeski i hiszpański (druga grupa). Przy wyborze języka francuskiego możliwe jest studiowanie na następujących specjalnościach: język francuski z językiem czeskim lub język francuski z językiem hiszpańskim. Studia na każdej ze specjalności pozwalają na opanowanie aż dwóch języków na wysokim poziomie, kompetencji tłumaczeniowych i wiedzy na temat literatury, kultury i historii wybranych obszarów.

Literatura i kultura francuska, czeska lub hiszpańska nie wymagają specjalnej rekomendacji, obcowanie z nimi jest prawdziwą intelektualną i estetyczną przygodą. Profesjonalna znajomość dwóch języków obcych z naszej oferty rozszerza możliwość poznawania pozostałych obszarów językowych. Prowadzimy ciekawe badania lingwistyczne, literaturoznawcze i kulturoznawcze, do których angażujemy zainteresowanych studentów.

Staramy się przybliżyć studentom rzeczywisty obraz wybranych krajów tak, aby stawali się oni prawdziwymi fachowcami w zakresie języków i kultur danego obszaru. Stawiamy na praktyczny wymiar naszego programu zajęć – naukę języka i technik tłumaczeniowych, znajomość obyczajowości, mediów, a więc i tego, skąd czerpać i jak analizować informacje na temat wybranych państw.

Studenci mają możliwość studiowania w ramach programu Erasmus+ na uczelniach w UE i poza jej granicami.


Co po studiach?

Nasi absolwenci pracują jako:

  • tłumacze zwykli i przysięgli, tłumaczą też literaturę piękną
  • specjaliści ds. rynków danego obszaru językowego
  • nauczyciele i wykładowcy
  • organizatorzy turystyki i w sferze jej obsługi
  • organizatorzy życia kulturalnego
  • rekruterzy zatrudniający pracowników z wybranych obszarów

Proponujemy także kontynuację studiów na poziomie magisterskim na kierunku filologia romańska.

 

Gdzie pracują absolwenci UMK?