Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Informacje o kierunku studiów

Kierunek: filologia bałkańska (s1)

Czym jest filologia bałkańska?

Filologia bałkańska na UMK w Toruniu to najstarsza bałkanistyka w Polsce, która powstała blisko 25 lat temu. Jako jedyna od samego początku oferuje nauczanie języka albańskiego na poziomie licencjackim i magisterskim. W programie studiów łączymy naukę języków bałkańskich – albańskiego i serbskiego – z przedmiotami z kilku dziedzin humanistycznych i elementami nauk społecznych. Dzięki temu nasze studia zyskały charakter interdyscyplinarny i znacznie różnią się od kierunków filologicznych.

Burzliwe dzieje oraz liczne przemiany w życiu społeczno-politycznym i gospodarczym ludności Półwyspu Bałkańskiego, bogactwo kulturowe i językowe tej części Europy sprawiają, że toruńska bałkanistyka jest idealnym pomysłem na studia. Zróżnicowane co do treści i formy zajęcia pozwolą zdobyć lub pogłębić wiedzę o tzw. kotle bałkańskim. Znajomość języka albańskiego czy serbskiego można zaś wykorzystać w różnych aspektach życia, od czytania tekstów w oryginale po podróże, a w dalszej perspektywie – w pracy zawodowej.


Dlaczego warto studiować filologię bałkańską na UMK?

W dzisiejszych czasach swobodne komunikowanie się po angielsku to jeden z wielu wymogów stawianych kandydatom przez pracodawców. Atutem na rynku pracy może być dobra znajomość rzadszych języków, do których należą albański i serbski. To właśnie najważniejszy, choć nie jedyny powód, by rozpocząć studia na toruńskiej bałkanistyce.

Oprócz ciekawego programu i wykwalifikowanej kadry naukowej prowadzącej zajęcia, naszym studentom gwarantujemy warunki dużo lepsze niż w szkołach językowych:

  • uczymy w małych grupach od poziomu podstawowego do poziomu B2,
  • jesteśmy zespołem doświadczonych dydaktyków,
  • stosujemy zróżnicowane metody nauczania,
  • jesteśmy otwarci na propozycje w kwestii doboru realizowanych na zajęciach tematów,
  • preferujemy indywidualne podejście do każdego studenta.

Stawiamy także na wysoką jakość kształcenia i mobilność. Dzięki programowi Erasmus+ i wymianie ministerialnej studenci bałkanistyki mogą odbyć częściowo studia na licznych uniwersytetach zagranicznych, w tym na terenie Bałkanów. Program MOST daje z kolei szansę skorzystania z oferty dydaktycznej uczelni polskich. W wakacje można natomiast łączyć naukę języka bałkańskiego z przyjemnym wypoczynkiem, decydując się na udział w szkole letniej.

 

Studiuj na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu!


Co po studiach?

Ubieganie się o przyjęcie do Unii Europejskiej wyraźnie kształtuje rynek pracy w krajach Półwyspu Bałkańskiego i sprawia, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z gruntowną wiedzą o tym regionie i biegłą znajomością języków bałkańskich.

Sprawne posługiwanie się językiem albańskim lub serbskim to narzędzie, które można wykorzystać w wielu zawodach. Od pewnego czasu Bałkany przyciągają coraz więcej turystów. Nic więc dziwnego, że biura podróży poszukują pracowników władających językami bałkańskimi. Wielu naszych studentów zdecydowało się na współpracę z agencjami turystycznymi już w trakcie studiów. Dla młodych osób jest to wspaniała przygoda, która często przeradza się w sposób na życie.

O ciekawą i dobrze płatną pracę można ubiegać się zarówno w polskich, jak i międzynarodowych firmach prowadzących działalność w krajach Półwyspu Bałkańskiego. Takie doświadczania mają nasi absolwenci, z których część zdecydowała się następnie na założenie własnego biznesu na Bałkanach. Inni spełniają się zawodowo w różnych organizacjach rządowych i pozarządowych, w przygranicznych służbach mundurowych, ambasadach i instytucjach kulturalnych.

Wiedza i umiejętności językowe zdobyte na filologii bałkańskiej to solidna podstawa, by podjąć podyplomowe studia przekładoznawcze lub rozpocząć pracę naukową. Wykształciliśmy absolwentów, którzy zdobyli uprawnienia tłumacza przysięgłego lub są dziś cenionymi badaczami w dziedzinie bałkanistyki.

Znajomość języka albańskiego czy serbskiego może okazać się kluczem do sukcesu. Zapraszamy do studiowania filologii bałkańskiej na UMK!

Gdzie pracują absolwenci UMK?


Galeria zdjęć

filologia bałkańska [fot. WH]      filologia bałkańska [fot. WH] filologia bałkańska [fot. WH] filologia bałkańska [fot. WH] filologia bałkańska [fot. WH] filologia bałkańska [fot. WH]