Teologia to więcej niż studia. To nawiązywanie przyjaźni i rozwijanie pasji. Kluczowym atutem studiów jest dogłębna formacja chrześcijańska i ludzka, która pozwala absolwentom cieszyć się wysokim zaufaniem społecznym, znacznie zwiększającym szanse na zatrudnienie. Zachęcamy do studiowania teologii również jako drugiego kierunku.
Dzięki studiom zdobywa się bogatą wiedzę filozoficzną, teologiczną, a także chrześcijańską formację wychowawczą. Studia przeznaczone są dla osób świeckich i zakonnych, które chciałyby oddać się działalności katechetycznej lub duszpasterskiej.
• Student nabywa gruntowną wiedzę teologiczną oraz elementy wiedzy z zakresu biblistyki i filozofii. Zapoznaje się z elementami wiedzy z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.
• Ma możliwość opanowania języka obcego na poziomie B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz języka specjalistycznego z zakresu nauk teologicznych.
• Wykładowcami są profesorowie Wydziału Teologicznego oraz Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych, Wydziału Prawa i Administracji, a także Collegium Medicum UMK.
• Wyjazdy na stypendia zagraniczne (w ramach programu ERASMUS+).
• Możliwość studiowania w innych ośrodkach w Polsce (w ramach programu MOST).
• Kierunek posiada ocenę wyróżniającą Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
W ramach studiów teologii oferujemy specjalności:
• katechetyczno-pastoralną – dla osób świeckich
• kapłańską – dla kandydatów do kapłaństwa – alumnów wyższych seminariów duchownych
To nie wszystko! Jeśli wciąż będziesz spragniony głębszej wiedzy i mądrości, to możesz kontynuować naukę w szkole w ramach Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych dla dyscyplin w dziedzinach nauk humanistycznych, teologicznych oraz w dziedzinie sztuki Academia Artium Humaniorum albo w ramach studiów podyplomowych w zakresie teologii. Studia podyplomowe mają formę studiów stacjonarnych i trwają cztery lata (8 semestrów). Posiadają sekcje: teologii historycznej, teologii systematycznej oraz teologii praktycznej.
Zapewne zastanawiasz się, co zyskasz studiując teologię? Odpowiedzi są następujące:
Po studiach na absolwentów specjalności kapłańskiej czeka droga posługi pastoralnej, a dla absolwentów specjalności katechetyczno-pastoralnej istnieje perspektywa pracy jako nauczyciel religii (katecheta) lub w dziedzinach związanych z wykształceniem teologicznym. Istnieje zapotrzebowanie na teologów w nieraz zaskakujących obszarach gospodarki, jak np. banki.
Wielu studentów teologii podejmuje jednocześnie studia na kierunku nauki o rodzinie poszerzając swoje kompetencja zawodowe i szanse zatrudnienia po skończeniu studiów na Wydziale Teologicznym.
Dodatkowe informacje
Osiągnięcia Wydziału Teologicznego