Zarządzanie informacją i bibliologia to swoiste połączenie wiedzy humanistycznej o relacjach między człowiekiem i informacją z umiejętnościami technicznymi i kompetencjami społecznymi, które pozwala na rozwiązywanie rozmaitych problemów z zakresu pozyskiwania, gromadzenia, przetwarzania, przesyłania i udostępniania informacji i danych.
W dobie postępu cywilizacyjnego, gdy natłok informacji przeszkadza w dokonywaniu racjonalnych wyborów, utrudnia rozwiązywania problemów i osłabia wiarygodne sposoby oceny wiadomości, zarządzanie informacją staje się nieodzownym elementem zarządzania każdą organizacją. Dzięki metodom i technikom wypracowanym na gruncie bibliologii i informatologii oraz dyscyplin pokrewnych pozwala efektywnie rozpoznawać potrzeby informacyjne użytkowników, określać zadania stojące przed systemami informacyjnymi, opisywać zasoby informacyjne oraz definiować mechanizmy funkcjonowania środowiska informacyjnego człowieka.
Zarządzanie informacją i bibliologia to kierunek będący odpowiedzią na kulturowe i techniczne wyzwania współczesności. Został on stworzony z myślą o osobach, które chcą zawodowo zająć się skutecznym wyszukiwaniem i organizowaniem zasobów informacji, tworzeniem profesjonalnych zasobów informacyjnych, analizą i oceną jakości informacji, interpretacją i prowadzeniem badań zachowań informacyjnych, zarządzaniem informacją w organizacjach sektora publicznego i prywatnego oraz projektowaniem rozwiązań informatycznych.
Studiując zarządzanie informacją i bibliologię nauczysz się m.in., jak:
Przygotowany przez nas program kształcenia ma charakter interdyscyplinarny. Składają się na niego trzy bloki przedmiotów: blok humanistyczny (m.in. teoria i historia kultury, współczesne życie literackie, kierunki rozwoju nauki, metodologia), blok społeczny (m.in. podstawy medioznawstwa, animacja życia społecznego, wprowadzenie do organizacji i zarządzania, public relations) i blok techniczny (m.in. technologia informatyczna, sieciowe środowisko pracy, tworzenie i zarządzanie serwisem WWW, wyszukiwanie i ocena jakości informacji, przetwarzanie informacji, DTP, edycja tekstu w środowisku elektronicznym).
W programie kształcenia główny nacisk położony jest na wykształcenie umiejętności realizowania typowych zadań z obszaru zarządzania informacją, w tym jej poszukiwania, gromadzenia, organizowania, przetwarzania, analizowania i udostępniania, w celu zaspokajania potrzeb informacyjnych różnych kategorii użytkowników. Poza możliwością nabycia określonych umiejętności praktycznych, oferowane studia uczą sprawnego poruszania się w świecie informacji drukowanej i cyfrowej, ale także sprzyjają nabywaniu kompetencji interpersonalnych, pożądanych przez pracodawców.
Nasze studia adresowane są do osób, które chcą zrozumieć mechanizmy rządzące środowiskiem informacyjnym, zdobyć erudycyjną swobodę poruszania się po uniwersum kultury i nabyć umiejętności biegłego posługiwania się nowoczesnymi systemami informatycznymi. Przygotowują one do pracy na stanowiskach:
Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia absolwenci są w pełni przygotowani do kontynuowania nauki zarówno na studiach drugiego stopnia, jak i na studiach podyplomowych (w szczególności na kierunkach związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i narzędzi informatycznych w zarządzaniu). Są oni również gotowi do prowadzenia własnej działalności w obszarze usług informacyjnych dla sektora edukacji, biznesu, nauki, kultury, mediów i administracji.
Serwis o zarządzaniu informacją i bibliologii
Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii UMK