Zarejestruj się Zaloguj się
Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów
Strona główna > Kandydaci > Informacje o kierunku studiów

Informacje o kierunku studiów

Strona główna > Kandydaci > Informacje o kierunku studiów

 Informacje o kierunku studiów

Kierunek: historia (studia 1. stopnia)

Czym jest historia?

Historia to nauka zajmująca się badaniem przeszłych działań i wytworów ludzkich, aż do najstarszych poświadczonych pismem świadectw.

Pasjonujecie się przeszłością? Dostrzegacie, jak ważną rolę pełni znajomość historii w polityce, kulturze, mediach i edukacji? A może marzycie o studiach w wyjątkowym miejscu, gdzie nowoczesna infrastruktura uniwersytecka i bogate tradycje ułatwiają poznawanie dziedzictwa minionych wieków? Jeśli tak, to zapraszamy Was na studia historyczne na Wydziale Nauk Historycznych UMK!


Dlaczego warto studiować historię na UMK?

Studiowanie historii to jedno z najciekawszych wyzwań dla osób o bogatych zainteresowaniach humanistycznych. Dzięki takim studiom poznacie nie tylko historię Polski i świata, ale także zdobędziecie wiedzę z wielu pokrewnych dziedzin. Absolwenci kierunku potrafią interpretować mechanizmy społeczne, polityczne i gospodarcze kształtujące dzieje poszczególnych narodów i państw. Ośrodek historyczny toruńskiej uczelni należy do najlepszych w kraju i w Europie oraz szczyci się bogatymi tradycjami naukowymi i dydaktycznymi. Nauczymy Cię żyć (z) historią!

Nasz kierunek otrzymał certyfikat wysokiej jakości kształcenia. Wśród wykładowców spotkacie autorów akademickich i szkolnych podręczników, naukowców uczestniczących w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych oraz znanych popularyzatorów nauki. Będziecie mogli pogłębiać swoje zainteresowania, działając w kołach naukowych, uczestnicząc w wycieczkach, konferencjach i warsztatach oraz podczas wyjazdów stypendialnych w ramach programów MOST i ERASMUS+.

Cechuje nas również:

  • bardzo urozmaicony zakres tematyczny studiów, uwzględniający zainteresowania studentów oraz wymogi rynku pracy
  • urozmaicona oferta specjalności pozwalająca na rozwijanie własnych zainteresowań studentów oraz uzyskanie wysokich kompetencji zawodowych
  • bogata oferta nauki języków obcych, między innymi: angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego
  • cykliczne wykłady wybitnych historyków polskich i europejskich
  • możliwość działania w licznych kołach naukowych

Studenci historii studiują głównie w Collegium Humanisticum, najnowocześniejszym budynku dydaktycznym w kraju.


Co po studiach?

Absolwenci specjalności nauczycielskiej pracują w szkołach i innych placówkach oświatowych różnych szczebli z uprawnieniami do nauki historii i wiedzy o społeczeństwie. Pozostali absolwenci znajdują zatrudnienie m. in. w redakcjach czasopism społeczno-politycznych i historycznych oraz wydawnictwach, w placówkach naukowych, zajmujących się różnymi aspektami badania dziejów (w tym w IPN), państwowych, samorządowych i społecznych instytucjach kultury, a także w administracji.

 

Gdzie pracują absolwenci UMK?


Dodatkowe informacje

W roku 2001 nasz kierunek, jako jeden z pierwszych, uzyskał certyfikat wysokiej jakości kształcenia nadany przez Konferencję Rektorów Uniwersytetów Polskich na wniosek Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej. Kierunek posiada także akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej.

 

Instytut Historii i Archiwistyki UMK

Katedra Historii XIX-XX wieku i Historii Najnowszej UMK

Studenckie Koło Naukowe Historyków im. Karola Górskiego

Koło Naukowe Badaczy Białych Plam UMK

YouTube Wydziału Nauk Historycznych

Instagram Wydziału Nauk Historycznych

film "Krzyżacki paradoks"

Film promocyjny

Galeria zdjęć

historia [fot. WHN] historia [fot. WHN] historia [fot. WHN] historia [fot. WHN] historia [fot. WHN] historia [fot. WNH]  historia [fot. WHN] historia [fot. WHN] historia [fot. WHN] historia [fot. WHN] historia [fot. WHN] historia [fot. WHN] historia [fot. WHN] historia [fot. WHN] historia [fot. WHN] historia [fot. WHN] historia [fot. WHN] historia [fot. WHN] historia [fot. WHN] historia [fot. WHN] historia [fot. WHN]