Kierunek: matematyka stosowana – studia inżynierskie
Czym jest matematyka stosowana?

We współczesnej gospodarce przy podejmowaniu decyzji stosuje się metody statystyczno-matematyczne. Analiza dużych zbiorów danych generowanych przez systemy informatyczne pozwala uzyskiwać informacje i wnioski, które służą poprawie rentowności firm i instytucji. Stąd na rynku pracy duży popyt na specjalistów badań operacyjnych oraz analizy danych.
Matematyka stosowana jest dziedziną wiedzy rozwijającą się w nowoczesnym świecie w sposób niezwykle dynamiczny, a zawód matematyka jest jednym z najbardziej poszukiwanych i opłacalnych na rynku pracy. Określany jest mianem zawodu przyszłości.
Dlaczego warto studiować matematykę stosowaną na UMK?

Przyznajemy stypendium motywacyjne w wysokości 2000 zł miesięcznie.
Stypendium pochodzi ze środków programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, w którym Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, otrzymał status Uczelni Badawczej.
Matematyka stosowana na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK różni się od zwykłych studiów matematycznych tym, że kształcenie ukierunkowane jest bardziej na rozwiązywanie konkretnych problemów praktycznych niż na teorię.
Kształcimy na specjalnościach:
- analiza danych,
- badania operacyjne (do rekrutacji 2022/2023),
- analiza i modelowanie procesów (od rekrutacji 2023/2024).
Na kierunku matematyka stosowana uzyskasz:
- rzetelne wykształcenie w zakresie zastosowań matematyki, przede wszystkim w analizie danych oraz badaniach operacyjnych, oparte na znajomości niezbędnych podstaw matematycznych oraz wybranych narzędzi informatycznych,
- umiejętność pracy nad projektami, także zespołowymi.
A jako absolwent – inżynier analizy danych lub badań operacyjnych zdobędziesz przewagę na rynku pracy.
Najzdolniejsi studenci objęci są indywidualną opieką naukową.
Kierunek matematyka stosowana posiada pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Wydział Matematyki i Informatyki UMK:
- jest wydziałem kategorii naukowej A,
- jest jednym z wiodących w kraju ośrodków matematycznych w Polsce,
- współpracuje naukowo z czołowymi ośrodkami matematycznymi na świecie,
- oferuje doskonałą infrastrukturę: klimatyzowane sale wykładowe i seminaryjne (w tym nowoczesna aula na 350 osób), jeden z najlepszych w polskich uczelniach system komputerowy, bogato wyposażoną bibliotekę z czytelnią, pełne zaplecze dla niepełnosprawnych (podjazdy, winda, toalety, przystosowane laboratoria), bar i klub studencki.
Studenci
- mogą skorzystać z wyjazdów na stypendia zagraniczne (w ramach programu ERASMUS+),
- mają możliwość studiowania w innych ośrodkach w Polsce (w ramach programu MOST).
Co po studiach?

Na absolwenta, czyli inżyniera analizy danych lub inżyniera badań operacyjnych, czeka praca na stanowiskach wymagających stosowania narzędzi i metod matematycznych oraz umiejętności samodzielnego, analitycznego myślenia.
Liczy się umiejętność analizy dużych zbiorów danych, wykorzystywania narzędzi i metod statystycznych czy umiejętności rozwiązywania zadań z zakresu optymalizacji w różnych sytuacjach decyzyjnych itp.
Tego rodzaju specjalistów poszukują: sektor finansowy, ubezpieczeniowy, medyczny, przemysł, handel, instytucje statystyczne itd. Potrzeby rynku pracy w tym zakresie są ogromne.
Absolwentów studiów inżynierskich zachęcamy do podwyższania kwalifikacji na studiach wyższego stopnia!
Matematyka stosowana szansą na sukces zawodowy

Duży popyt na specjalistów w zakresie badań operacyjnych oraz analizy danych na rynku pracy jest widoczny na internetowych portalach specjalizujących się w kontaktach zawodowo-biznesowych (np. LinkedIn) czy portalach pracy.
W rankingu najlepszych zawodów w roku 2021 opublikowanym przez CareerCast na podium znalazły się dwie profesje wykonywane przez matematyków! Pozycję pierwszą zajął analityk danych.