Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Informacje o kierunku studiów

Kierunek: studia międzydziedzinowe matematyka i ekonomia (s1)

Dlaczego matematyka i ekonomia?

Matematyka jest potrzebna: sztuczna inteligencja, big data, stabilność systemu bankowego, podbój kosmosu, fizyka kwantowa, modelowanie rozwoju epidemii – to tylko nieliczne przykłady na to, że ewolucja współczesnego świata opiera się na matematyce. Rozwój technologii dostarcza coraz więcej danych i problemów, tworząc nowe i ważne wyzwania dla matematyków. Dlatego absolwenci matematyki mogą znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę w wielu gałęziach nauki i gospodarki.

Ekonomia rządzi światem: podejmowanie decyzji przy ograniczonych zasobach, przepływy kapitału, kontrakty terminowe, kredyty, kryptowaluty, giełdy, negocjacje, inflacja, inwestycje i zarządzanie ryzykiem – te sprawy zaprzątają głowy ekonomistów, a oddziałują na życie nas wszystkich. Zrozumienie tych procesów jest niezbędne by wnosić nową jakość do gospodarki i sprawnie poruszać się w świecie biznesu.

Jednak językiem ekonomii jest matematyka, dlatego znajomość obu tych dziedzin jest dla absolwentów matematyki i ekonomii kluczem do sukcesu.


Nasze studia

Dobra współpraca: studia prowadzone na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Wygodny plan uwzględniający oddzielne dni zajęciowe na każdym wydziale.

Studia skrojone na miarę: możesz uzyskać jednocześnie dwa dyplomy (z matematyki i z ekonomii) lub zdecydować się na ścieżkę prowadzącą do jednego z nich.

Program na dzisiejsze czasy: poznasz solidne fundamenty nowoczesnej ekonomii i matematyki. Nauczysz się m.in.

  • stosowania matematycznych narzędzi w analizie zjawisk i procesów ekonomicznych,
  • prowadzenia firmy, zarządzania zespołem i rozwiązywania prawdziwych problemów biznesowych,
  • statystyki (możliwość uzyskania certyfikatu IBM SPSS Technology Expert),
  • podstaw matematyki finansowej i ubezpieczeniowej,
  • sprawnego poruszania w zagadnieniach ekonometrii, gospodarki i finansów publicznych,
  • programowania w języku Python i podstaw obsługi systemu Linux.

Jakość to podstawa: pozytywne oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej i prestiżowa akredytacja AACSB. Prowadzimy badania naukowe na najwyższym poziomie, posiadając status uczelni badawczej.

Sięgaj po więcej: szeroki wybór kół naukowych z ekonomii i matematyki stosowanej.

Angielski na poziomie: sprofilowane zajęcia z nauką języka biznesowego.

Wiedza pod ręką: bogato wyposażone laboratoria, sale wykładowe i biblioteki z dostępem on-line do tysięcy książek i najnowszych czasopism naukowych.

 

Studiuj na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu!


Co po studiach?

Absolwenci matematyki i ekonomii pracują w wielu branżach wymagających logicznego i analitycznego myślenia, zrozumienia działania rynków, gospodarki i biznesu, a często także stosowania konkretnych matematycznych narzędzi.

Jeśli widzisz siebie w przyszłości jako przedsiębiorcę, aktuariusza, statystyka, analityka danych, programistę, analityka biznesowego, logistyka, bankowca, brokera, tradera czy quanta, to te studia są właśnie dla Ciebie!

Matematyk i inne zawody blisko z nim związane regularnie zdobywają czołowe miejsca jako najlepsze zawody świata w rankingu Wall Street Journal. Światowe prognozy pokazują ciągły wzrost liczby miejsc pracy dla matematyków potrafiących stosować swoją wiedzę w innych dziedzinach.

Możesz kontynuować edukację na różnych studiach drugiego stopnia, zarówno ukierunkowanych matematycznie jak i ekonomicznie, by poszerzyć zainteresowania i zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy.

Wielu znakomitych naukowców m.in. John Nash, Robert Aumann czy Lloyd Shapley otrzymało nagrody Nobla z ekonomii za badanie procesów ekonomicznych z pomocą nowoczesnej matematyki. Może Ty będziesz następny?

Gdzie pracują absolwenci UMK?


Galeria zdjęć

WMiI [fot. Andrzej Romański] WMiI [fot. Andrzej Romański] WMiI [fot. Andrzej Romański] WMiI [fot. Andrzej Romański] WMiI [fot. Andrzej Romański]