Zarejestruj się Zaloguj się
Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów Informacje o kierunku studiów
Strona główna > Kandydaci > Informacje o kierunku studiów

Informacje o kierunku studiów

Strona główna > Kandydaci > Informacje o kierunku studiów

 Informacje o kierunku studiów

Kierunek: matematyka (s1)

Czym jest matematyka – studia 1. stopnia?

Dobrze radzisz sobie z matematyką, lubisz rozwiązywać zadania, cenisz ścisłe myślenie? Chcesz rozwinąć swoje zdolności matematyczne i jednocześnie zdobyć przyszłościowe kompetencje zawodowe? Matematyka to studia dla Ciebie!

Poza podstawowymi dziedzinami: analizą matematyczną, algebrą, rachunkiem prawdopodobieństwa możesz poznać – zależnie od wybranej specjalności – zaawansowane działy współczesnej matematyki lub jej zastosowania, na przykład w ekonomii i finansach. Kształcimy także przyszłych nauczycieli. Uczymy cenionej przez pracodawców umiejętności abstrakcyjnego i analitycznego myślenia oraz korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym pakietów matematycznych i statystycznych.


Dlaczego warto studiować matematykę na UMK?

 • Toruń jest jednym z wiodących w kraju ośrodków matematycznych w Polsce – w 2017 roku Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu po raz pierwszy znalazł się w prestiżowym rankingu szkół wyższych na świecie – tzw. rankingu szanghajskim – w obszarze badań: matematyka.
 • Wydział posiada pozytywną ocenę instytucjonalną Polskiej Komisji Akredytacyjnej – ważną do 2021 roku – obejmującą wszystkie kierunki studiów.
 • Najzdolniejsi studenci objęci są indywidualną opieką naukową.
 • Współpracujemy naukowo z czołowymi ośrodkami matematycznymi na świecie. Tu pracuje członek korespondent Polskiej Akademii Nauk.
 • Oferujemy doskonałą infrastrukturę:
  • sale wykładowe i seminaryjne,
  • laboratoria komputerowe,
  • klub studencki i bar
  • jeden z najlepszych w polskich uczelniach system komputerowy
  • bogato wyposażoną bibliotekę; znajdują się w niej wszystkie podstawowe pozycje literatury matematycznej i informatycznej potrzebne studentom
  • pełne zaplecze dla niepełnosprawnych (podjazdy, winda, toalety, przystosowane laboratoria)

Co po studiach?

Absolwenci będą dobrze przygotowani do podjęcia studiów matematycznych 2. stopnia.

Absolwenci kierunku matematyka mogą być zatrudniani na przykład:

 • w bankowości i innych instytucjach finansowych
 • jako specjaliści od opracowań statystycznych w urzędach i innych instytucjach
 • jako nauczyciele matematyki w placówkach oświatowych różnych szczebli
 • jako pracownicy laboratoriów i innych ośrodków badawczych i obliczeniowych

StRuNa

Zawód z przyszłością

Zawód matematyk znalazł się na 1. miejscu w rankingu najlepszych zawodów w roku 2014 opublikowanym przez przez CareerCast. Raport prognozuje, że do 2022 r. liczba ofert pracy dla absolwentów matematyki wzrośnie o jedną czwartą. W kolejnych latach matematyk plasował się nadal w czołówce rankingu w towarzystwie innych zawodów wykorzystujących kompetencje matematyczne (np. analityk danych, statystyk).

 

Studenci w konkurencji międzynarodowej

W minionym roku, po raz kolejny, Senat UMK przyznał wyróżnienie za osiągnięcie znaczącej pozycji w konkurencji międzynarodowej zespołowi naszych studentów. To wyraz uznania dla sukcesów odnoszonych w międzynarodowych zawodach matematycznych i potwierdzenie, że studencki ruch naukowy na WMiI ma się bardzo dobrze. Innym potwierdzeniem tego faktu są wyróżnienia dla Koła Naukowego Matematyków i jego opiekuna w konkursie StRuNa 2016.

Galeria zdjęć

matematyka [fot. WMiI] matematyka [fot. WMiI] Biblioteka WMiI [fot. WMiI] Klub studencki WMiI [fot. WMiI] matematyka [fot. WMiI] WMiI [fot. WMiI]