Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Informacje o kierunku studiów

Kierunek: fizyka (s1)

Czym jest fizyka?

Fizyka zajmuje się badaniem i wyjaśnianiem najbardziej fundamentalnych procesów zachodzących w przyrodzie. Oczywiście studiowanie na tym kierunku umożliwia zrozumienie najbardziej ogólnych i powszechnych praw rządzących światem, ale studiowanie fizyki uczy przede wszystkim dyscypliny myślenia, umiejętności systematycznego rozwiązywania rozmaitych problemów, odróżnienia zbieżności zdarzeń od przyczyny i skutku. Z takimi umiejętnościami świetnie odnajdziecie się w świecie globalizacji i technologii cyfrowych, gdy tempo zmian jest szybsze niż kiedykolwiek wcześniej i raczej nie będzie już zwalniać.


Dlaczego warto studiować fizykę na UMK?

Fizyka na UMK gwarantuje kandydatom znakomitą jakość nauczania. Warto pamiętać o tym, że studia fizyczne nie są dla wszystkich, co działa na korzyść studentów. Mała liczba studentów przy wielu nauczycielach akademickich i uznanych w świecie naukowcach pozwala na indywidualne podejście i wybór optymalnej ścieżki rozwoju każdego studenta.

Specjalizujemy się w fotonice i fizyce kwantowej. Jeśli ciekawi Cię, jak nanocząstka złota wpływa na świecenie pojedynczych cząsteczek, zastanawiasz się, czy można mierzyć skład atmosfery planet w układach pozasłonecznych, o co chodzi z komputerem kwantowym i czy da się podejrzeć pojedyncze receptory w oku człowieka – koniecznie przyjdź do nas i dołącz do zespołu badawczego. To u nas powstał prototyp pierwszego na świecie komercyjnego tomografu optycznego SOCT, to my poszukujemy ciemnej materii przy użyciu optycznego zegara atomowego, jednego z najbardziej precyzyjnych urządzeń na świecie i to u nas rozwija się fizykę wychodzącą poza znany nam model standardowy.

Studenci, którzy wybiorą specjalność nauczycielską uzyskają kwalifikacje nauczycielskie po ukończeniu studiów I i II stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem (lub na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu). Kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela obejmuje przygotowanie merytoryczne oraz pedagogiczne osiągane podczas studiów I i II stopnia łącznie

Prowadzone u nas studia na kierunku fizyka otrzymały w 2017 r. certyfikat “Studia z Przyszłością”, jako wyróżniające się nowoczesnością koncepcji kształcenia, wysoką jakością realizowanego programu oraz skutecznością w edukowaniu dla rynku pracy. Sam Wydział otrzymał tytuł Lidera Jakości Kształcenia. Celem Programu “Studia z Przyszłością” organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego jest promocja kierunków studiów, które pozytywnie wyróżniają się na rynku i są warte polecenia maturzystom.

Studia na kierunku fizyka na UMK zostały pozytywnie ocenione przez Polską Komisję Akredytacyjną i uzyskały jej akredytację z wyróżnieniem do 2024/25. Od roku akademickiego 2023/2024 zapraszamy do Programu Mentoring ALFA.

Uczniowie klas maturalnych mogą aplikować o Stypendium "Student na 5+!" Fundacji Aleksandra Jabłońskiego

Strona kierunku

Program studiów

 

Studiuj na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu!


Co po studiach?

Nasi absolwenci często pracują jako naukowcy, ale jeszcze częściej jako specjaliści w różnych sektorach przemysłu, m.in.:

  • jako pracownicy laboratoriów i innych ośrodków badawczych oraz wdrażających najnowsze technologie,
  • jako programiści, specjaliści od modelowania różnorodnych procesów, specjaliści od sieci i analitycy,
  • jako nauczyciele fizyki (po ukończeniu studiów I i II stopnia na tym kierunku),
  • w bankowości i innych instytucjach finansowych, a z uwagi na wysokie kwalifikacje związane z ICT oraz ścisłość myślenia sprawdzającą się w fintechu.

Gdzie pracują absolwenci UMK?


PayPal, Tesla Motors i Space-X

Czy wiesz, co łączy PayPal, Tesla Motors i Space-X? Elon Musk – współzałożyciel tych firm, jeden z najwybitniejszych przedsiębiorców naszych czasów. Mało osób wie jednak, że studiował on właśnie fizykę. Po latach zapytany o to, na ile studia fizyczne pomogły mu w karierze, odpowiedział: „Sądzę, że studiowanie fizyki wyposaża w struktury myślowe, które pozwalają rozwiązywać problemy. Dodatkowo, fizyka uczy gotowości do przyznania się, że jesteś w błędzie.” (Physics World, marzec 2007).

Czy superdokładny zegar przyczyni się do rewolucji w nauce?

Zdalny dzień otwarty fizyki i fizyki technicznej (24.04.2021 r.)

 

Kanał YouTube Wydziału

Film promocyjny

Galeria zdjęć

fizyka [fot. WFAiIS] fizyka [fot. WFAiIS] fizyka [fot. WFAiIS] fizyka [fot. WFAiIS] fizyka [fot. WFAiIS] fizyka [fot. WFAiIS] fizyka [fot. WFAiIS] fizyka [fot. WFAiIS] fizyka [fot. WFAiIS] fizyka [fot. WFAiIS] fizyka [fot. WFAiIS]