UMK w "Wehikule Czasu"

2016-09-08

Festyn Archeologiczny "Wehikuł Czasu" w Wietrzychowicach - to kolejny przystanek na letniej trasie popularnonaukowej UMK. Impreza odbyła się 11 września.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika bierze udział w największych imprezach historycznych tego lata. UMK obecny był na Międzynarodowym Turnieju Rycerskim na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu (8-10 lipca), Dniach Grunwaldu i inscenizacji bitwy pod Grunwaldem (15-17 lipca),  Festiwalu Kultury Średniowiecznej "Oblężenie Malborka" (22-24 lipca), Festiwalu Smaku w Grucznie (20-21 sierpnia)

Podczas festynu archeologicznego „Wehikuł czasu” członkowie Koła Eksperymentalnej Archeologii Pradziejowej UMK przybliżyli zwiedzającym różne aspekty życia człowieka w pradziejach oraz opowiedzieli o archeologii, pracy archeologa i badaniach prowadzonych przez Instytut Archeologii UMK. Zaprezentowane zostały także materiały informacyjne i promocyjne uniwersytetu. Wszyscy zainteresowani mieli możliwość poznania technik wykorzystywanych przez człowieka w pradziejach do obróbki różnego rodzaju surowców oraz metod produkcji narzędzi, które zostały zilustrowane replikami przedmiotów zabytkowych. Na stoiskach dla zwiedzających znalazły się m.in.: ceramika neolityczna, broń miotana, wyroby z bursztynu, wytwory z kości i poroża (m.in. harpuny, igły, haczyki ozdoby), narzędzia kamienne i krzemienne różnego typu (m.in. sierpy, motyki, topory, siekiery, wiertarki neolityczne), ubrania ze skóry, barwniki naturalne.

Ponadto przewidziany był poczęstunek specjałami z pradziejowej kuchni – zwiedzający mogli zasmakować suszonego mięsa w przyprawach, podpłomyków podawanych z miodem, ryb pieczonych w przyprawach oraz spróbować herbaty z mięty i skrzypu podanej z miodem.

Udział w letnich imprezach historycznych UMK zakończy XXII Festynem Archeologicznym w Biskupinie (17-25 września).