UMK z rycerstwem Golubia

2016-07-06

Studenci i naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika biorą udział w największych imprezach historycznych tego lata. Przedstawicieli UMK spotkać będzie można między innymi podczas inscenizacji bitwy pod Grunwaldem, na festiwalu smaków w Grucznie i festynie w Biskupinie.

Pierwszym przystankiem na wakacyjnej trasie popularyzacji nauki przez UMK był Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, którego 40. edycja odbyła się w dniach 8-10 lipca. Podczas jubileuszowego turnieju na Zamku Golubskim w namiocie przygotowanym przez UMK uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w konkursach dla dzieci, młodzieży szkolnej i dorosłych oraz poznać przepisy kuchni średniowiecznej. Program 40. Jubileuszowego Wielkiego Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego obejmuje turnieje konne, kusznicze i łucznicze, pokazy chorągwi i rycerzy pieszych, a także widowiskowe kruszenie kopii w turnieju rycerzy ciężkozbrojnych. UMK jest partnerem imprezy.

Program 40. Turnieju Rycerskiego.

Członkowie kół naukowych UMK podczas imprez historycznych przybliżą uczestnikom wiedzę historyczną czerpaną przede wszystkim ze źródeł archeologicznych. Odwiedzający stoisko zapoznają się z rezultatami badań Instytutu Archeologii UMK oraz dowiedzą się, jaką rolę odgrywają tego rodzaju badania w odtwarzaniu poszczególnych aspektów życia codziennego w średniowieczu. Prezentowane przedmioty, plansze oraz inne materiały edukacyjne przybliżą zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom imprezy tajniki pracy współczesnego archeologa.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika na wszystkich wydarzeniach reprezentować będą: Archeologiczne Koło Miłośników Średniowiecza, Koło Naukowe Studentów Archeologii, Studenckie Koło Archeologii Epok Brązu i Żelaza oraz Koło Eksperymentalnej Archeologii Pradziejowej.

Plan udziału UMK w letnich imprezach historycznych: Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu (8-10 lipca), Dni Grunwaldu (15-17 lipca, inscenizacja bitwy 16 lipca), Festiwal Kultury Średniowiecznej "Oblężenie Malborka" (22-24 lipca), XIV Jarmark Cysterski i Bitwa pod Koronowem (23-24 lipca), Festiwal Smaku w Grucznie (20-21 sierpnia), festyn archeologiczny "Wehikuł czasu" w Wietrzychowicach (4 września) i XXII Festyn Archeologiczny w Biskupinie (17-25 lipca).