Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

UMK w Malborku

2016-07-19

Festiwal Kultury Średniowiecznej "Oblężenie Malborka" – to kolejny przystanek na letniej trasie popularnonaukowej UMK. W Malborku studentów i naukowców z UMK można było spotkać od 22 do 24 lipca.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika bierze udział w największych imprezach historycznych tego lata. UMK obecny był na Międzynarodowym Turnieju Rycerskim na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu (8-10 lipca) oraz Dniach Grunwaldu i inscenizacji bitwy pod Grunwaldem (15-17 lipca).

Inscenizacja oblężenia zamku w Malborku odbyła się dwa razy 22 i 23 lipca o godz. 22.00. Ponadto podczas Festiwalu Kultury Średniowiecznej zaplanowano rycerskie pojedynki, pokazy konne i sokolnicze,  widowiskowe popisy kaskaderskie. Atrakcje przez trzy dni można było podziwiać w Fosie Południowej i Północnej, na międzymurzu, gdzie odbył się jarmark rzemiosła, a także na scenie, na której odbyły się przedstawienia teatralne i koncerty. Dla najmłodszych przygotowano „Gród dziecięcy”. Impreza nawiązuje do wydarzeń z 1410 roku, kiedy wojska polsko-litewskie pod wodzą króla Jagiełły szturmem natarły na malborską warownię. Program festiwalu.

Na festiwalu w Malborku odwiedzić można było namiot przygotowany przez UMK, w którym uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w konkursach dla dzieci, młodzieży szkolnej i dorosłych oraz poznać przepisy kuchni średniowiecznej. Członkowie kół naukowych UMK podczas imprez historycznych przybliżali uczestnikom wiedzę historyczną czerpaną przede wszystkim ze źródeł archeologicznych. Odwiedzający stoisko zapoznali się z rezultatami badań Instytutu Archeologii UMK oraz dowiedzieli się, jaką rolę odgrywają tego rodzaju badania w odtwarzaniu poszczególnych aspektów życia codziennego w średniowieczu. Prezentowane przedmioty, plansze oraz inne materiały edukacyjne przybliżyły zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom imprezy tajniki pracy współczesnego archeologa.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika na wydarzeniach reprezentują: Archeologiczne Koło Miłośników Średniowiecza, Koło Naukowe Studentów Archeologii, Studenckie Koło Archeologii Epok Brązu i Żelaza oraz Koło Eksperymentalnej Archeologii Pradziejowej.

Plan udziału UMK w letnich imprezach historycznych: Festiwal Smaku w Grucznie (20-21 sierpnia), festyn archeologiczny "Wehikuł czasu" w Wietrzychowicach (4 września) i XXII Festyn Archeologiczny w Biskupinie (17-25 września).

Galeria zdjęć