Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
Twórcy spółki uniwersyteckiej Nano-implant [fot. Andrzej Romański]

Twórcy spółki uniwersyteckiej Nano-implant

fot. Andrzej Romański

Implanty "szyte na miarę"

2017-09-22

2,4 mln złotych na badania kliniczne nad produkowanymi w technologii 3D, spersonalizowanymi implantami, otrzymała spółka uniwersytecka Nano-implant, której współzałożycielami są m.in. pracownicy Wydziału Chemii UMK.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Zostały przyznane w ramach Poddziałania 1.3.1 dotyczącego Wsparcia procesów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach akademickich.

Przedsięwzięcie będzie obejmować badania podstawowe prowadzone przez interdyscyplinarny zespół chemików, immunologów i mikrobiologów, badania przemysłowe związane z optymalizacją wydruku spersonalizowanych implantów oraz badania eksperymentalno - rozwojowe w postaci badań klinicznych. Ostatnie z nich będą realizowane we współpracy z Oddziałem Klinicznym Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Regionalnego Centrum Stomatologii w Toruniu, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu, koordynowanym przez przez dr. n. med. Jerzego Jakubiaka.

Firma Nano-implant została założona w celu uruchomienia linii technologicznej medycznych implantów tytanowych nowej generacji, tzw. „szytych na miarę”, w oparciu o indywidualną dokumentację medyczną pacjenta. Implanty te wytwarzane będą przy wykorzystaniu metody modelowania numerycznego oraz techniki szybkiego prototypowania (technologia 3D). Spersonalizowane pod względem kształtu implanty tytanowe pokrywane będą powłoką z materiału kompozytowego, która znacząco wpływa na stabilizację pierwotną implantu, przyspieszy procesy łączenia się implantu z kością, a także nada mu właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Kombinacja dopasowania implantu i obecności warstwy kompozytowej pozwoli na usprawnienie przygotowania zabiegu i wszczepienia implantu, zmniejszy ryzyko odrzucenia implantu przez organizm biorcy poprzez spersonalizowanie kształtu oraz eliminację stanów zapalnych prowadzących do powikłań po zabiegowych.

Współtwórcami Nano-implant sp. z o.o. związanymi z UMK w Toruniu są: dr Aleksandra Radtke – prezes Zarządu Spółki z Katedry Chemii Nieorganicznej i Koordynacyjnej UMK; dr hab. Piotr Piszczek, prof. UMK – członek Zarządu Spółki i kierownik ww. Katedry UMK; znany i ceniony w świecie chirurg - prof. dr hab. n. med. Waldemar Jędrzejczyk oraz spółka akcyjna PrintMed 3D z Grudziądza, specjalizująca się w przygotowywaniu prototypów 3D dla branży medycznej.

Unijny grant to nie pierwszy sukces Spółki. Ostatnio firma Nano-implant wygrała konkurs "Spin na Forum" zorganizowany w ramach Forum Przedsiębiorczości Akademickiej dla uniwersyteckich spółek typu spin-off. Szczegóły.