Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. Anna Bielawiec-Osińska] fot. Anna Bielawiec-Osińska

Nagroda dla przedsiębiorczych

2017-07-25

Firma Nano-implant sp. z o.o. wygrała konkurs dla związanych z UMK spółek typu spin-off, organizowany w ramach Forum Przedsiębiorczości Akademickiej. Nagrodę finansową przeznaczoną na wyjazd do Massachusetts Institute of Technology w USA odebrała z rąk JM Rektora prof. Andrzeja Tretyna przedstawicielka spółki dr Aleksandra Radtke (Wydział Chemii UMK).

Nano-implant sp. z o.o. opracowała innowacyjne powłoki na powierzchni implantów, które sprzyjają procesom łączenia się powierzchni metalowego implantu z kością oraz posiadają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, zapobiegające powstawaniu stanów zapalnych. Proponowane nanopowłoki stosuje się na tytanowych implantach mających swoje zastosowanie w chirurgii szczękowo-twarzowej. Zostały one wytworzone z materiałów bazujących na ditlenku tytanu i wiążą się z metalem (tytan), z którego wykonuje się większość implantów. Pierwszym produktem spółki będą implanty części twarzoczaszki oraz zębów produkowane przy zastosowaniu technologii druku 3D.

Dr Aleksandra Radtke jest zatrudniona na stanowisku adiunkta na Wydziale Chemii UMK, w Katedrze Chemii Nieorganicznej i Koordynacyjnej, w której obroniła pracę magisterską (2003 r.) i doktorską (2007 r.). Obecnie zajmuje się szeroko pojętą nanoinżynierią materiałową dla potrzeb medycyny regeneracyjnej i technologii środowiskowych. Tematem przygotowywanej rozprawy habilitacyjnej dr Radtke są badania nad aktywnością fotokatalityczną i bioaktywnością układów na bazie nanoporowatego ditlenku tytanu. Od kilku lat jest zaangażowana w tematykę komercjalizacji wyników badań, transferu technologii z nauki do praktyki gospodarczej oraz ochrony własności intelektualnej – poprzez udział w licznych szkoleniach i stażach w przedsiębiorstwach (Marwit, Witmar, MPO Toruń, Henkel&Co.). W 2013 r. ukończyła studia podyplomowe “Menedżer Projektu Badawczo-Rozwojowego” w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. Kilkukrotnie przebywała na stażach zagranicznych (Helsingin Yliopisto – Finlandia, Helsinki; Tribology Centre, DTI – Dania, Aarhus; Politecnico di Milano – Włochy, Mediolan). Uczestnik europejskich projektów COST (NAMABIO, NEWGEN, IPROMEDAI, HERALD). Członek Management Committee w projekcie COST BIONECA - Biomaterials and advanced physical techniques for regenerative cardiology and neurology, który rozpoczął się w kwietniu 2017 r. Współudziałowiec i Prezes Zarządu spółki spin-off Nano-implant Sp. z o.o. Od lutego 2017 r. Broker Innowacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odpowiedzialny za monitorowanie procesów transferu technologii na Wydziale Chemii, Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska oraz w Collegium Medicum. Finalistka Darboven Idee Grant 2016 – konkursu dla przedsiębiorczych kobiet. Zdobywczyni I miejsca w konkursie na Innowacyjny Pomysł na Biznes; Projekt „SpinUp – Kreowanie postaw przedsiębiorczych w środowisku akademickim” oraz I miejsca w konkursie „Spin na Forum” jako reprezentantka firmy Nano-implant sp. z o.o.
Prywatnie – mama 10 letniego Wojtka i 6 letniego Konrada.

W konkursie "Spin na Forum", zorganizowanym przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, nagrody finansowe o łącznej wartości 10 tysięcy złotych ufundowali JM Rektor UMK oraz Prezydent Miasta Torunia. Są one przeznaczone na wyjazd do Massachusetts Institute of Technology w USA. Więcej o konkursie.

Forum Przedsiębiorczości Akademickiej odbyło się 7 czerwca br. Wzięło w nim udział dziewięć Wydziałów UMK oraz 28 firm, a wśród nich Nokia, PESA, Apator, Krajowa Spółka Cukrowa, PGNiG, Copernicus Computing, Grupa Adamed, ABM Space czy Grupa TZMO.

Forum jest elementem projektu „KUBUS-Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług” realizowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego “Inkubator Innowacyjności+”.