UMK w ruchu - przyjaźnie pod koszem

2017-06-14

Koszykarki AZS UMK, które zostały finalistkami Akademickich Mistrzostw Polski 2017, są bohaterkami trzeciej odsłony cyklu "UMK w ruchu". W serii poświęconej sukcesom sportowym studentów UMK, nie mogło zabraknąć sportów zespołowych.

Drużyna w składzie: Marlena Barszczewska, Dominika Cicha, Kaja Darnikowska, Kinga Kowalska, Agata Mielcarek, Milena Ratkowska, wzmocniona zawodniczkami z extraligowej Energi Toruń: Roksaną Płonką i Agatą Szczepanik, zajęła 4. miejsce w zawodach rozegranych w dniach 20-23 kwietnia 2017 r. w Poznaniu.

Koszykarki prowadzi mgr Piotr Dobrolubow, trener od lat zaangażowany w organizację sportu akademickiego na UMK.

Zespół trenuje dwa razy w tygodniu w siedzibie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego. Uprawianie sportu dziewczyny traktują jak dobry pomysł na spędzanie wolnego czasu. Doceniają infrastrukturę sportową na uczelni: grę w klimatyzowanych salach gimnastycznych i możliwość bezpłatnego korzystania z siłowni i basenu w UCS UMK etc.

W drużynie panuje przyjacielska atmosfera, zawodniczki spędzają ze sobą dużo czasu również poza boiskiem, przyjaźnią się. Sport jest dla nich ważnym dodatkiem do studenckiego życia. - Wieczorami nie siedzimy cały czas w książkach, tak jak w trakcie sesji, a na treningu można poznać fajnych ludzi, miło spędzić czas - opowiada Marlena Barszczewska, która grę w drużynie koszykarek godzi ze studiowaniem dwóch kierunków studiów na UMK. W zespole gra najdłużej, ale świetnie dogaduje się z młodszymi "stażem" koleżankami.

- Bardzo chcemy bawić się tym, co robimy - przyznają "zespołowo", ale do zawodów podchodzą bardzo ambitnie - Zawsze dajemy z siebie wszystko - podkreśla Kaja Darnikowska, która przez pół swojego życia trenuje koszykówkę: - Niedawno zakończyłam poważną karierę koszykarską, chciałam od tego odpocząć, ale zadzwonił trener Piotr Dobrolubow i zapytał czy nie chciałabym potrenować. Przyszłam, no i bardzo mi się spodobało.

Do finału Akademickich Mistrzostw Polski 2017 zakwalifikowała się drużyna studentek UMK w składzie:
Marlena Barszczewska (II rok studiów II stopnia na kierunku pedagogika ogólna i I rok studiów II stopnia na kierunku praca socjalna);
Dominika Cicha  (II rok prawa)
Kaja Darnikowska (I rok dziennikarstwa i komunikacji społecznej UMK);
Kinga Kowalska (II rok studiów I stopnia na kierunku komunikacja i psychologia w biznesie);
Agata Mielcarek (III rok wojskoznawstwa);
Milena Ratkowska (II rok studiów II stopnia na kierunku praca socjalna)
oraz Roksana Płonka i Agata Szczepanik.

- Chciałybyśmy powtórzyć ten sukces za rok – akademiczki snują plany na przyszłość, a trener Dobrolubow ma nadzieję, że awans koszykarek z UMK do finału AMP jest początkiem powrotu do czasów świetności damskiej koszykówki na UMK, kiedy jego podopieczne święciły triumfy w Akademickich Mistrzostwach Polski w typie uniwersytetów.

Sylwetka Anny Załęcznej, aktualnej Mistrzyni Polski w Judo, bohaterki drugiej odsłony cyklu "UMK w ruchu"