Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами

Współne Studia Magisterskie Erasmus Mundus w programie Erasmus+ (Erasmus Mundus Joint Master Degrees) w ramach Akcji 1

Cele działania:

  • Wspieranie poprawy jakości, innowacji, doskonałości i umiędzynarodowienia w instytucjach szkolnictwa wyższego;
  • Podniesienie jakości i atrakcyjności europejskiego obszaru szkolnictwa wyższego poprzez oferowanie stypendiów dla najlepszych studentów na realizację wspólnych studiów;
  • Podniesienie poziomu kompetencji i umiejętności absolwentów wspólnych studiów magisterskich, a w szczególności ich znaczenia dla rynku pracy, dzięki większemu zaangażowaniu pracodawców.

Studia prowadzone są przez konsorcja składające się z min. 3 uczelni wyższych z min. 3 krajów uczestniczących w programie Erasmus+, tj.:

  • 28 państw członkowskich Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Szwecja, Węgry, Włochy i Wielka Brytania;
  • 3 kraje EOG - Islandia, Lichtenstein, Norwegia;
  • kraje kandydujące - Turcja, była Republika Jugosławii Macedonia (FYROM).

Po spełnieniu wymogu minimalnego składu konsorcjum, możliwy jest również udział w projekcie dowolnej instytucji (także z sektora przedsiębiorstw) z dowolnego kraju świata.

Zasadą podstawową jest realizacja programu wspólnych studiów przez studenta w min. 2 uczelniach uczestniczących w konsorcjum. Ponadto obowiązują:

  • wspólne kryteria rekrutacji i selekcji studentów;
  • wspólny system oceniania osiągnięć studentów;
  • wspólne mechanizmy zapewniania jakości;
  • wspólna polityka finansowa;
  • wspólna polityka marketingowa.

Program kształcenia jest zintegrowany na wszystkich poziomach: dydaktycznym, organizacyjnym i finansowym.

Informacje dla kandydatów indywidualnych.

Rekrutację prowadzą bezpośrednio konsorcja realizujące wspólne studia i jest ona otwarta dla kandydatów z wszystkich krajów świata. W każdej edycji wspólnych studiów przyznawana jest określona liczba stypendiów dla studentów z krajów partnerskich oraz z krajów programu. Proporcje studentów ze stypendium programu Erasmus+ i studentów samofinansujących się (bez stypendium z programu) wynoszą standardowo 75% : 25%. O akceptacji konkretnego kandydata i przyznaniu stypendium decyduje konsorcjum.

Udział absolwentów studiów I stopnia w rekrutacji na Wspólne Studia Magisterskie Erasmus Mundus nie wymaga żadnego pośrednictwa uczelni, którą dany absolwent ukończył.

UWAGA! Jedna osoba może jednocześnie aplikować tylko na 3 wybrane Wspólne Studia Magisterskie. Aktualnie realizowane są również wspólne studia, które otrzymały finansowanie w poprzedniej edycji programu: Erasmus Mundus Joint Masters Degrees (EMJMD); Erasmus Mundus Joint Doctorates (EMJD)

Wykaz Wspólnych Studiów Magisterskich Erasmus Mundus

Przydatne adresy i publikacje:
Narodowa Agencja Progranu Erasmus+
Poradnik admistratora wpólnych studiów
EMQA – Erasmus Mundus Quality Assurance for International Higher Education Master and Doctoral Programmes
ECA – European Consortium for Accreditation
INTERUV – Joint programmes: facilitator for university internationalisation
JDAZ – Joint Degrees from A to Z