Nagroda Premiera dla matematyka

2019-11-06

Dr hab. Tomasz Klimsiak, prof. UMK z Wydziału Matematyki i Informatyki został uhonorowany Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego.

W gronie wyróżnionych Nagrodami znalazło się 24 naukowców. Za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej, zostały nagrodzone dwie badaczki. Dwunastu doktorów zostało docenionych za wyróżniają się pracę doktorską. Wśród dziesięciu nagrodzonych za pracę habilitacyjną naukowców znalazł się prof. Klimsiak za pracę pt. Metody probabilistyczne w półliniowych równaniach różniczkowych cząstkowych z operatorami Dirichleta i miarami borelowskimi. Przedłożone osiągnięcie to sześć samodzielnie napisanych, obszernych prac. Wszystkie opublikowane zostały w bardzo dobrych czasopismach matematycznych. Zespół orzekł, że prace te stanowią nowatorski wkład w rozwój stochastycznych cząstkowych, stochastycznych wstecz z odbiciem, stochastycznych z miarą, równań różniczkowych i ich zastosowań w matematyce finansowej. Wniosek o przyznanie nagrody naukowcowi z UMK został zgłoszony przez Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Lista wszystkich laureatów Nagrody Prezesa Rady Ministrów

Tomasz Klimsiak urodził się w 1982 r. w Bolesławcu. Jego kariera zawodowa związana jest z Wydziałem Matematyki i Informatyki UMK. Tutaj w latach 2002-2007 odbył studia magisterskie na kierunku matematyka, a następnie, w latach 2007-2011 studia doktoranckie. W 2011 r. uzyskał stopień doktora nauk matematycznych (promotorem był dr hab. A. Rozkosz), a w 2018 r. stopień doktora habilitowanego. Głównym przedmiotem badań T. Klimsiaka jest analiza stochastyczna i probabilistyczna teoria potencjału oraz ich zastosowania do równań różniczkowych cząstkowych oraz, w mniejszym stopniu, do matematyki finansowej. Do dzisiaj opublikował 34 prace naukowe. Większość z nich ukazała się w bardzo dobrych czasopismach matematycznych, między innymi w „Calculus of Variations and Partial Differential Equations”, „Journal of Functional Analysis”, „Journal of Evolution Equations”, „Potential Analysis”, „Studia Mathematica”, „Stochastic Processes and their Applications”. Dr hab. T. Klimsiak kierował grantem NCN uzyskanym w konkursie Sonata 4, a obecnie jest kierownikiem grantu przyznanego w konkursie Opus 13. W 2016 uzyskał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na lata 2016-2019 dla wybitnych młodych naukowców. Dr hab. T. Klimsiak wygrywał prestiżowe konkursy na stanowiska badawcze w Instytucie Matematycznym PAN w Warszawie. Pracował tam, w ramach urlopu udzielonego na UMK, w latach 2014-2017 na stanowisku adiunkta. W obecnym roku akademickim, również w ramach urlopu, jest tam zatrudniony na stanowisku profesora.