Wiadomości

[fot. Andrzej Romański, Adam Zakrzewski] fot. Andrzej Romański, Adam Zakrzewski

TFNiS 2019: Oblicza komunikacji

2019-04-15

Blisko 130 imprez z ponad 30 dziedzin znalazło się w programie 19. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbył się od 24 do 28 kwietnia.

Tematem przewodnim 19. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki były „Oblicza komunikacji”. - Temat ten jest bardzo pojemny, wielowątkowy, wciągający, ale zarazem dyskusyjny, tajemniczy i nieustannie badany – zauważa prof. dr hab. Wojciech Wysota, przewodniczący Rady Programowej TFNiS. – Komunikacja może przyjmować różne oblicza, wymiary, sposoby, struktury, skale, postacie, formy i dotyczyć zarówno wszechświata, ludzi i innych żywych organizmów, jak i technologii, miejsc i dostępu do nich. Istotą komunikacji jest utrzymanie szeroko rozumianej łączności między jej dowolnymi elementami. Dla jednych oznacza ona przekaz werbalny lub niewerbalny pewnej informacji, dla innych relacje, jakie zachodzą podczas tego procesu, a dla kolejnych przemieszczanie się w czasie i przestrzeni czy też odbieranie, interpretację i rozumienie płynących komunikatów.

Odzwierciedlanie tak szerokiego rozumienia hasła „komunikacji” głodni nauki i sztuki odnaleźli w programie tegorocznego Festiwalu. W ciągu pięciu dni nie zabrakło warsztatów, pokazów, wydarzeń plenerowych, spektakli, dyskusji i koncertów, reprezentujących niemal wszystkie dziedziny nauki uprawiane na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

19. TFNiS zainaugurował koncert muzyki filmowej w aranżacjach Bartosza Staszkiewicza z wokalnym udziałem Julii Marcell. Wydarzenie zatytułowane „Języki muzyki filmowej” rozpoczęło się 24 kwietnia o godz. 19:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa. Podczas pierwszego festiwalowego wieczoru zaprezentowane zostały rozmaite oblicza muzyki filmowej, a autorzy koncertu skupili się przede wszystkim na eksplorowaniu różnorodności i bogactwa tego gatunku. Zabrzmiały nie tylko utwory instrumentalne z wielkich filmowych hitów, ale także kompozycje z produkcji zapomnianych. Uzupełnieniem koncertu były na nowo zaaranżowane piosenki z takich filmów jak „Zimna wojna”, „Niekończąca się historia”, „Wielka Majówka”, czy cieszącego się ogromną popularnością serialu „Dark”.

Na koncert obowiązywały bezpłatne wejściówki, które było można otrzymać w Dworze Artusa (ul. Rynek Staromiejski 6).

Więcej szczegółów

Wydarzenie na Facebooku

Wśród głównych imprez Festiwalu znalazł się m.in. wykład z pokazem „Autyzm – sposoby komunikacji”, na który 26 kwietnia zapraszał Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Na początek aktualny stan wiedzy o autyzmie przedstawił prof. dr hab. Włodzisław Duch, a następnie odbyły się trzy prezentacje: dr hab. Jacek Matulewski opowiedział o terapeutycznej grze miejskiej dla dzieci z ASD pt. "Halo Ziemia", stworzonej w Pracowni Gier Terapeutycznych Laboratorium Neurokognitywnego Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK; działania Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka z Gdańska przedstawiła mgr Iwona Ruta-Sominka, a działania Centrum Terapii i Edukacji „Mały Książę” w Toruniu - mgr Izabella Wyborska.

Wstęp na wydarzenie był wolny, bez zapisów i wejściówek

Więcej szczegółów

Wydarzenie na Facebooku

Ciekawie zapowiadała się również impreza plenerowa „Miasto komunikacji – komunikacja miasta”. W przestrzeni Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” stanęła monochromatyczna makieta miasta (4m x 4m), zawierającą podstawowe elementy infrastruktury, stosowane w nowoczesnych rozwiązaniach urbanistycznych. Dodatkowo została ona wyposażona np. w wielopoziomowy parking, lotnisko czy port, dzięki czemu uczestnicy mogli zapoznać się z szeregiem zjawisk, procesów i systemów, zapewniających funkcjonowanie miasta. Makieta stała się laboratorium urbanistycznym, w którym uczestnicy mogli zbudować swoje własne miasto i wyposażyć je w dodatkową infrastrukturę (np. osiedla, fabryki, elektrownię, samoloty, pojazdy). Tematy związane z komunikacją było można zgłębić również na interaktywnych stanowiskach, które funkcjonowały w sąsiedztwie makiety. Na wydarzenie można było wybrać się w festiwalową sobotę i niedzielę (27 i 28 kwietnia) w godz. 10:30-17:30.

Wstęp wolny, bez zapisów i wejściówek.

Więcej informacji

Wydarzenie na Facebooku

„Odkrywcy kodów kulturowych” to z kolei impreza, na którą zapraszali: Dział Współpracy Międzynarodowej UMK, Wydział Nauk Historycznych UMK oraz zagraniczni studenci naszego Uniwersytetu. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję poznać różnorodność i bogactwo sposobów komunikacji - od języka werbalnego i jego zapisu, przez mowę ciała po kulturę pozajęzykową. W ramach spotkania odbył się wykład "Co kraj to obyczaj, wprowadzenie do komunikacji międzykulturowej". Ponadto studenci z Maroka, Ghany, Chin oraz Turcji poprowadzili warsztaty i zaprezentują różne rodzaje alfabetów: mandaryński, berberyjski, arabski i grecki. Przy okazji spróbowali nauczyć nas pisać w swoim języku. Przygotowali również smakołyki popularne w ich krajach i przedstawią miejsca i zwyczaje kulturowe ukazujące bogactwo sposobów komunikacji międzyludzkiej.

Wydarzenie odbyło się 25 kwietnia w godz. 10:00-14:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa. Obowiązywały bezpłatne wejściówki, które można było odebrać w Dworze Artusa.

Więcej szczegółów

Wydarzenie na Facebooku

Prof. Katarzyna Kłosińska, językoznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego znana m.in. z anteny radiowej „Trójki”, od niedawna przewodnicząca Rady Języka Polskiego, była gościem „Popołudnia z dobrą polszczyzną” w czwartek 25 kwietnia w godz. 14:00-16:00 na Wydziale Prawa i Administracji UMK. Prof. Kłosińska wygłosiła wykład zatytułowany „Czym jest mowa nienawiści?”, a główną atrakcją spotkania było dyktando o tytuł „Mistrza Ortografii”. W kategorii indywidualnej dyktando było otwarte dla wszystkich chętnych. W kategorii zespołowej w konkursowe szranki stanęli przedstawiciele władz rektorskich, pracowników naukowych i studentów UMK, Urzędu Miasta Torunia oraz dziennikarzy.

Wstęp wolny, bez zapisów i wejściówek.

Więcej szczegółów

Wzorem lat ubiegłych Festiwal zakończył występ artystów z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Tym razem zobaczyliśmy dwa spektakle operetkowe: „Nocleg w Apeninach” oraz „Nowy Don Kiszot, czyli sto szaleństw” Stanisława Moniuszki i Aleksandra Fredry w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, pod kierownictwem muzycznym prof. Piotra Wajraka. W przygotowanie widowiska zaangażowani byli studenci trzech wydziałów Akademii Muzycznej: Wydziału Wokalno-Aktorskiego, Wydziału Instrumentalnego oraz Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej. Spektakl rozpocznie się 28 kwietnia (niedziela) o godz. 18:00 w Auli UMK.

Wstęp wolny, bez zapisów i wejściówek.

Więcej szczegółów

Wydarzenie na Facebooku

Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu był bezpłatny, jednak na większość z nich obowiązywały wcześniejsze zapisy, a na część – darmowe wejściówki, które były rozdawane w środę 17 kwietnia w godz. 16:00-18:00 w Centrum Kultury „Dwór Artusa” (ul. Rynek Staromiejski 6 w Toruniu).

Wydarzenia, na które obowiązują wejściówki

Program 19. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jest dostępny w wersji elektronicznej oraz w wersji papierowej. Broszury festiwalowe można było otrzymać bezpłatnie w Dziale Promocji i Informacji UMK (parter Rektoratu, ul. Gagarina 11, poniedziałek-piątek, w godzinach 8:00-16:00) oraz w Centrum Kultury „Dwór Artusa”.

Program do pobrania w wersji pdf

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki jest organizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu we współpracy z partnerami Festiwalu. Sponsorem głównym Festiwalu jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, sponsorem dziedziny „astronomia i fizyka” jest APATOR SA. Od 2005 r. mecenasem Festiwalu jest marka Nestle Płatki Śniadaniowe.

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki na FB