Wiadomości

[fot. Nadesłane] fot. Nadesłane

Chilijska wizyta w Bibliotece

2019-04-15

9 kwietnia Bibliotekę Uniwersytecką odwiedził Pablo Domeyko, mieszkający w Chile prawnuk Ignacego Domeyki, przyjaciela Adama Mickiewicza. Celem wizyty było poznanie metod prowadzenia badań i nauczania astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ignacy Domeyko jest do dziś jedną z najważniejszych postaci w historii Chile, do którego wyjechał w wyniku upadku powstania listopadowego. Zasłużył się dla tego kraju głównie prowadzonymi badaniami mineralogicznymi i geologicznymi, które w sposób znaczący przyczyniły się do rozwoju górnictwa w Chile.

88-letni Pablo Domeyko odwiedził Toruń wraz ze swoją żoną Carmen Letelier, jedną z największych sopranistek w Chile. Parze małżonków towarzyszyli dziennikarze z rodzimego kraju. Głównym celem wizyty w grodzie Kopernika było podpatrzenie toruńskich rozwiązań w sferze prowadzenia badań i nauczania astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, z myślą o ewentualnym ich zaimplementowaniu na chilijskich uczelniach.

Jednym z etapów wizyty Pablo Domeyki w Toruniu były odwiedziny Biblioteki Uniwersyteckiej, w której znajduje się bezcenny wolumin, zawierający pierwsze wydanie De revolutionibus orbium celestium Mikołaja Kopernika, wydane w Norymberdze w 1543 r. Druk ten wraz z dwiema oprawami pochodzącymi ze Srebrnej Biblioteki księcia Albrechta Hohenzollerna i jego drugiej żony Anny Marii zostały zaprezentowane gościom z Chile na wystawie zaaranżowanej w Czytelni Zbiorów Specjalnych. Po wystawie oprowadził gości dyrektor Biblioteki dr Krzysztof Nierzwicki.