Wiadomości

Dr hab. Ewa Bińczyk, prof. UMK (na zdj. z lewej) i Katarzyna Zillmann [fot. Andrzej Romański]

Dr hab. Ewa Bińczyk, prof. UMK (na zdj. z lewej) i Katarzyna Zillmann

fot. Andrzej Romański

Z Karetami "Nowości"

2019-04-12

Dr hab. Ewa Bińczyk, prof. UMK z Instytutu Filozofii oraz wioślarka z UMK Katarzyna Zillmann znalazły się wśród laureatów Złotych Karet – nagród przyznawanych przez Dziennik Toruński „Nowości”.

Redakcja „Nowości” od 24 lat honoruje Złotymi Karetami autorów największych sukcesów roku w różnych dziedzinach życia. W tegorocznej edycji wyróżniono dwie osoby związane z UMK. Dr hab. Ewa Bińczyk, prof. UMK nagrodę w kategorii „nauka i edukacja” otrzymała za swoją publikację „Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu”. Książka, w której autorka poddała analizie retorykę kampanii dezinformacyjnych dotyczących zmiany klimatycznej, a także argumenty zwolenników geoinżynierii, przyczyniła się do dyskusji o szeroko pojętej obecności człowieka w środowisku i szybko stała się bestsellerem.

W kategorii "sport" bezkonkurencyjna okazała się studentka UMK Katarzyna Zillmann, która w 2018 r. zdobyła złote medale wioślarskich Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w rywalizacji czwórek podwójnych.

Gala wręczenia "Złotych Karet" odbyła się 11 kwietnia w Teatrze im. Wilama Horzycy. Pełna lista laureatów

Dr hab. Ewa Bińczyk, prof. UMK – absolwentka filozofii (2000) i socjologii (2001) na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2004 doktoryzowała się z filozofii języka na podstawie pracy „Nowe oblicza referencyjności w świetle wybranych koncepcji filozofii współczesnej”, której promotorem był prof. dr hab. Andrzej Szahaj. W 2013 r. uzyskała habilitację na podstawie dysertacji „Technonauka w społeczeństwie ryzyka. Filozofia wobec niepożądanych następstw praktycznego sukcesu nauki”. Pracuje w Instytucie Filozofii na Wydziale Humanistycznym UMK, gdzie kieruje Zakładem Filozofii Nauki. Laureatka wielu nagród, stypendiów i wyróżnień. W 2009 r. została wyróżniona, a rok później nagrodzona przez tygodnik „Polityka” w ramach programu stypendialnego „Zostańcie z nami”. Otrzymała także Stypendium Fundacji Fulbrighta (2006-2007) i stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla młodych naukowców (2005). Jej zainteresowania naukowe obejmują socjologię wiedzy, filozofię i historię nauki, filozofię języka oraz studia nad nauką i technologią. Bibliografia i lista osiągnięć

 

Katarzyna Zillmann – studentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wioślarka, zawodniczka klubu AZS UMK Toruń. Do jej najważniejszych sportowych sukcesów należą: złoty medal wioślarskich Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy 2018, srebro Mistrzostwa Świata 2017 oraz dwukrotnie zdobyty złoty medal Mistrzostw Świata Młodzieżowców (2015 i 2016). Wszystkie krążki zawodniczka z UMK wywalczyła w rywalizacji czwórek podwójnych. Laureatka licznych nagród – w 2017 r. otrzymała m.in. Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia, w 2018 r. wraz z koleżankami z osady zwyciężyła w prestiżowym plebiscycie Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA), w styczniu 2019 r. wygrała toruński plebiscyt „Sportowiec Roku”. Złotą Karetą „Nowości” uhonorowana została drugi raz z rzędu.