Wiadomości

Na podium Mistrzostw Polski

2018-12-17

Sukcesami zakończył się udział reprezentantów UMK w Mistrzostwach Polski Seniorów w Judo Kata.

Jacek Kutyba (absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK) i Zbigniew Wojtowicz (trener Judo oraz trener sekcji AZS UMK Toruń) zdobyli brązowy medal w Kime-no-Kata czyli kata walki, w której demonstrowali obrony przed różnego rodzaju atakami, w tym obrony przed atakiem nożem i mieczem.

W judo jest siedem konkurencji kata. Między innymi kata rzutów, chwytów, kontrataków, samoobrony oraz walki. Kata są formą demonstrowania różnych technik w ściśle określonej formie. Trzeba się wykazać perfekcją techniczną i koncentracją. Po raz pierwszy w historii mistrzostw rozegrano wszystkie konkurencje obecne w programie Mistrzostw Europy i Świata.

Zbigniew Wojtowicz, urodził się w 1955 roku. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, magister wychowania fizycznego. Trener Wojtowicz jest długoletnim pracownikiem Uniwersytetu, dziś zatrudnionym na stanowisku starszego wykładowcy w Uniwersyteckim Centrum Sportowym. Uprawnienia sportowe trener II klasy w judo. Zbigniew Wojtowicz jest posiadaczem I dan w aikido i V dan w judo, jest 10-krotnym medalistą Mistrzostw Polski, był członkiem kadry narodowej oraz reprezentacji Polski. Trener i wychowawca wielu medalistów Mistrzostw Polski oraz Akademickich Mistrzostw Polski w Judo, trener ogólnorozwojowy żużlowców Apatora Toruń oraz Unibaksu Toruń, trener ogólnorozwojowy hokeistów na lodzie, trener ogólnorozwojowy tenisistów ziemnych. Zbigniew Wojtowicz jest członkiem Polskiej Komisji Dan w Judo. W wolnych chwilach uprawia grę w tenisa ziemnego w amatorskiej lidze tenisa ziemnego w Toruniu.