Wiadomości

[fot. Andrzej Romański] fot. Andrzej Romański

"Medyczna środa": krótka historia testu ciążowego

2018-11-28

„Jak można rozpoznać ciążę – krótka historia testu ciążowego” - to tytuł kolejnej „Medycznej środy” w Toruniu. Wykład na ten temat 5 grudnia wygłosiła dr Kinga Lis z Katedry i Kliniki Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie o godz. 18:00 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (ul. Łokietka 5 w Toruniu), w przestrzeni wystawy „Rzeka”. Wstęp był wolny.

Współcześnie test ciążowy jest prawdopodobnie najczęściej używanym testem do samodiagnostyki. Jest to również pierwszy test, który z laboratorium trafił do użytku domowego. W obecnych czasach wykonanie testu nie wymaga fachowego przygotowania, żadnej aparatury czy specjalnych przygotowań i trwa kilka minut. To nie zawsze było takie proste. Historia testu ciążowego rozpoczyna się bowiem w starożytnym Egipcie i trwa do dnia dzisiejszego, zaś na drodze rozwoju i doskonalenia tego badania poległo wiele żab, królików, myszy i innych małych zwierząt. Dzięki nim dziś nie musimy „wróżyć”, dziś możemy „zmierzyć”.

Cykl wykładów popularnonaukowych „Medyczne środy”, organizowany przez Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, trwa nieprzerwanie od 2007 r., a już w październiku rozpocznie się jego 24. edycja. W 2018 r. po raz pierwszy będzie częściowo realizowany w Toruniu. Wykłady mają na celu popularyzację wiedzy, która podawana jest w przystępnej dla odbiorcy formie. Co środę w roku akademickim zainteresowani mieszkańcy regionu przychodzą, aby nieodpłatnie uczestniczyć w medycznym spotkaniu z naukowcami Collegium Medicum UMK. Przez 12 lat odbyły się 304 spotkania z medycyną, w których wzięło udział ponad 150 nauczycieli akademickich CM UMK.